Badanie przeprowadzono w dwóch wariantach. Pierwszy zakłada wspólny start PiS i Solidarnej Polski w formule Zjednoczonej Prawicy, która może liczyć na 38,2 proc. głosów (wzrost o 4,3 pkt proc. w stosunku do poprzedniego pomiaru tej pracowni).
Druga jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 25,8 proc. (spadek o 0,8 pkt proc.). Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chce głosować 7,7 proc. pytanych (bez zmian).
Do Sejmu wchodzą jeszcze: Lewica – 7,4 proc. (spadek o 0,7 pkt proc.) Konfederacja – 6,1 proc. (wzrost o 1,3 pkt proc.) oraz PSL – 5,7 proc. (wzrost o 0,9 pkt proc.).
Poza parlamentem plasują się: Kukiz’15 (2 proc.) i Porozumienie Jarosława Gowina (0,1 proc.). Odpowiedź "inna partia" wybrało 0,3 proc. respondentów.
6,8 proc. pytanych nie wie, na kogo oddać swój głos, gdyby wybory miały się odbyć w najbliższą niedzielę.
A co, jeśli PiS i Solidarna Polska pójdą do wyborów oddzielnie?
Drugi wariant zakłada oddzielny start PiS i Solidarnej Polski. W tym scenariuszu partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na 34,1 proc. (o 4,1 pkt proc. mniej niż w przypadku koalicji z SP), natomiast ugrupowanie Zbigniewa Ziobry ma 3,6 proc. głosów.
Poparcie dla pozostałych partii jest podobne jak w pierwszym wariancie, natomiast rośnie liczba niezdecydowanych wyborców (7,9 proc.).
Sondaż został przeprowadzony przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach od 28 lipca do 1 sierpnia na ogólnopolskiej próbie 1030 dorosłych osób, dobranych według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania.
Czytaj też:
"Kaczyński wygrałby bez Ziobry". Najnowszy sondaż