"Na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?" – takie pytanie zadali respondentom ankieterzy firmy United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Wyniki badania poznaliśmy w niedzielę, 7 maja.
Kto zyskuje, kto traci?
Pierwsze miejsce w sondażu zajęło Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem na poziomie 32 proc. To oznacza spadek o 1,1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim badaniem tej pracowni. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 23,8 proc. poparcia, czyli o 1,3 pkt. proc. mniej niż dwa tygodnie wcześniej. Trzecie miejsce zajęła koalicja Polski 2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na taki sojusz chce zagłosować 14,7 proc. ankietowanych (wzrost o 0,4 pkt. proc.).
W Sejmie znalazłyby się jeszcze Konfederacja – 11,2 proc. poparcia (wzrost o 1,9 pkt. proc.) oraz Lewica – 8,4 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Poza parlamentem znalazłaby się natomiast koalicja AgroUnii i Porozumienia, na którą głos oddałoby 0,2 proc. badanych (spadek 0,2 pkt. proc.). Ponadto, 9,7 proc. respondentów wskazało opcję "nie wiem/trudno powiedzieć".
Deklarowana frekwencja wyborcza wyniosła 56,8 proc.
Podział mandatów
Sondażowy podział mandatów poselskich wygląda następująco:
- PiS: 179 mandatów,
- KO: 128,
- Polska 2050 i PSL: 71,
- Konfederacja: 49,
- Lewica: 32,
- Mniejszość niemiecka w Polsce: 1.
Wyniki oznaczają, że ewentualna koalicja powyborcza Prawa i Sprawiedliwości z Konfederacją nie mogłaby liczyć na większość w Sejmie.
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 27-30 kwietnia 2023 r. metodami CAWI (wypełnienie ankiety w formie elektronicznej) i CATI (wywiad z respondentem prowadzony przez telefon) na reprezentatywnej grupie tysiąca osób.
Czytaj też:
Wybory parlamentarne będą uczciwe? Zaskakujące wyniki sondażu