Pierwszy Raport zatytułowany Wokół upamiętniania, nauczania i popularyzacji historii Polski stanowi bilans debat Upamiętnienie w terenie (historia, lokalność, pamięć) oraz Pamięć tradycyjna i innowacyjna. W ich trakcie zaproszeni Goście podjęli próbę nakreślenia swoistej mapy świadomości historycznej polskiego społeczeństwa, odnieśli się do zagadnień związanych z pamięcią zbiorową, dokonali przeglądu tradycyjnych i innowacyjnych metod edukacji historycznej, a także zastanawiali się nad rozsądnym wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w dziele przekazywania wiedzy o polskiej przeszłości oraz budowania świadomości historycznej młodego pokolenia.
W drugim Raporcie noszącym tytuł Wokół wpływu polityki historycznej na stosunki międzynarodowe Polski po 1989 roku, skoncentrowano się na aktualnych relacjach naszego kraju z wybranymi państwami oraz jego dyplomacji w przeszłości. Podsumowuje on konferencję „Znicze w naszych dłoniach. Pozytywne aspekty wpływu dorobku naukowego i muzealniczego w Polsce, w sferze zachowania miejsc pamięci Holokaustu, na relacje polsko-żydowskie”; debatę: Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą, podczas której wskazano między innymi na narzędzia, jakie można wykorzystać w budowaniu pozytywnego wizerunku Rzeczpospolitej na arenie międzynarodowej; a także dyskusję między prof. Andrzejem Nowakiem oraz dr. Sławomirem Dębskim – laureatami IV i V edycji Nagrody im. Janusza Kurtyki
Raporty dostępne są w formie e-booka na stronie internetowej Fundacji im. Janusza Kurtyki. W wersji papierowej będą dostępne w największych polskich bibliotekach.
Więcej informacji o projekcie Przeszłość/Przyszłość znajduje się na stronie internetowej: www.fundacjakurtyki.pl.