Gazeta cytując koordynatora studium Michaela Zandiego, pracownika naukowego University College of London (UCL), podkreślającego, że zakażenie SARS-CoV-2 może prowadzić do szeregu zmian neurologicznych, m.in. urojeń, czyli zaburzeń treści racjonalnego myślenia.
Innymi, według autorów badania, konsekwencjami infekcji koronawirusem mogą być psychozy, a także procesy zapalne ośrodkowego układu nerwowego oraz pojawienie się nadciśnienia śródczaszkowego.
Zandi wyjaśnił, że w trakcie badania u kilku pacjentów zdiagnozowano też pojawienie się po zakażeniu koronawirusem zespołu Guillaina-Barrego (GBS), przejawiającego się atakowaniem przez układ odpornościowy organizmu komórek nerwowych.
Na liście możliwych konsekwencji COVID-19 autorzy studium, opublikowanego również w naukowym piśmie "Brain", wymienili udary mózgu, a także zaburzenia neurologiczne obwodowego układu nerwowego.
Brytyjscy naukowcy zauważyli, że zaburzenia neurologiczne u niektórych pacjentów z COVID-19 pojawiają się w następstwie uruchomienia przez organizm "w sposób przesadny" mechanizmów obronnych po zakażeniu SARS-CoV-2.
Autorzy badania, przeprowadzonego na 43 pacjentach z COVID-19, zaznaczyli, że pojawienie się zmian neurologicznych u zakażonych koronawirusem, może prowadzić do zgonu. Zaznaczyli jednak, że w żadnym przypadku nie zaobserwowano obecności komórek koronawirusa w mózgu pacjentów.