Rada Federalna Szwajcarii tłumaczy, że powodem tej decyzji jest coraz więcej zakażeń wariantem Omikron, który ma o wiele szybszą od poprzednich wariantów transmisyjność oraz krótszy czas rozwoju choroby w organizmie.
Władze Szwajcarii nie ukrywają, że każdego dnia dziesiątki tysięcy osób zakażają się koronawirusem, w związku z czym istnieją obawy, że obecna fala pandemii może niedługo sparaliżować system opieki zdrowotnej. Podkreśla się, że chociaż Omikron wydaje się mniej niebezpieczny niż poprzednie warianty, spodziewany jest wzrost hospitalizacji ze względu na bardzo wysoką liczbę infekcji, która w środę wzrosła do 32 881 nowych przypadków.
"Można założyć, że gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 doprowadzi opiekę medyczną, a raczej jej wydolność jeśli chodzi o pracę pielęgniarek, do granic możliwości" – przewidują władze.
"Sytuacja jest krytyczna"
W Szwajcarii do tej pory dwie trzecie populacji przeszło pełen cykl szczepień, z 30 procent społeczeństwa otrzymało dawkę przypominającą szczepionki na COVID-19.
"Sytuacja epidemiczna jest krytyczna i nadal trudna do oceny" – napisał w komunikacie szwajcarski rząd, który proponuje również przedłużenie do końca marca wprowadzonych w zeszłym miesiącu ograniczeń w życiu publicznym. To konieczność okazania dowodu zaszczepienia lub wyzdrowienia przy wejściu do wielu miejsc publicznych, a także obowiązek pracy w domu, jeśli jest to możliwe.
Lockdown dla osób niezaszczepionych?
Prawie połowa Szwajcarów uważa, że osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19 powinny zostać objęte lockdownem. Ankietę w tej sprawie przeprowadziła firma Link Institut. Badanie przeprowadzono na próbie 1000 osób.
Z kolei dwie trzecie wszystkich respondentów było za wprowadzeniem bardziej surowych obostrzeń, które wejdą w życie w poniedziałek. W ich ramach jedynie zaszczepieni albo ozdrowieńcy, którzy przechorowali COVID-19 będą mieli wstęp do restauracji, obiektów sportowych i kulturalnych oraz na wydarzenia organizowane w przestrzeniach zamkniętych.
Czytaj też:
Nowe obostrzenia w związku z Omikronem w Niemczech
Czytaj też:
Szwecja zaostrza restrykcje epidemiczne