"Bliscy Kremlowi oligarchowie posiadają w Niemczech ogromne aktywa. Zgodnie z unijnymi sankcjami majątek ten powinien zostać zarejestrowany i zamrożony. Dzieje się tak tylko w nielicznych przypadkach" – opisuje serwis Deutsche Welle.
Gigantyczny majątek rosyjskich oligarchów i instytucji
Wspomniany majątek rosyjskich oligarchów i instytucji ma wartość około 5,25 mld euro. Środki te są obecnie zamrożone lub objęte zakazem transakcji.
"Wynika to z odpowiedzi Ministerstwa Finansów, skierowanej do Christiana Görke, posła Partii Lewica. Christian Görke skrytykował fakt, że »tak zwane przepisy dotyczące egzekwowania sankcji nie są skuteczne, zaś niemieccy śledczy nadal błądzą po omacku«" – czytamy.
" »Od grudnia zamrożono tylko śmieszne 200 milionów euro aktywów oligarchów, a przez ostatnie sześć miesięcy było to tylko miliard. Ani jeden oligarcha nie zgłosił swoich aktywów od grudnia«" – zaznaczył poseł. Obowiązek zgłaszania to tylko »papierowy tygrys«, ponieważ nie został rozszerzony na wszystkie firmy i osoby objęte ustawą o praniu pieniędzy. »Banki i notariusze wówczas również musieliby zgłaszać aktywa swoich klientów oligarchów. Teraz widzimy otrzeźwiający wynik« – dodał Christian Görke" – relacjonuje DW.
Raport niemieckiego dziennika "Die Welt" wskazuje natomiast, że majątek o łącznej wartości 5,3 miliarda euro składa się z aktywów należących do różnych rosyjskich "podmiotów", w tym rosyjskiego banku centralnego, oprócz osób fizycznych i firm z unijnej listy sankcji.
Niemcy nie zamierzają odmawiać kontaktów z Rosją
Na początku lutego rzeczniczka rządu RFN Christiane Hofmann podkreśliła, że "Niemcy nadal utrzymują kontakty z Rosją na różnych szczeblach".
Podczas konferencji prasowej Hofmann przypomniała, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz i inni przywódcy europejscy komunikują się bezpośrednio z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Według niej "nie ma takiej sytuacji, żeby nie było dialogu i kontaktów z Rosją".
Ostatni raz Scholz i Putin rozmawiali telefonicznie w grudniu. W tym samym miesiącu kanclerz RFN stwierdził, że uważa za konieczne kontynuowanie kontaktów z prezydentem Rosji. Zaapelował, by mimo różnic w sprawie Ukrainy nie "zrywać nici dialogu" z Rosją.
Czytaj też:
Strach na Kremlu? Rosjanie umacniają część granicy z UkrainąCzytaj też:
Spotkanie Biden – Scholz w Białym Domu. "Niemcy i USA spełniły obietnicę"