W ubiegłym roku rozprowadzono 35,5 miliona egzemplarzy, o około trzy miliony więcej niż w roku poprzednim – poinformowało w czwartek Niemieckie Towarzystwo Biblijne w Stuttgarcie, powołując się na dane Światowej Federacji Towarzystw Biblijnych z siedzibą w Swindon w Anglii. W 2019 roku stowarzyszenie po raz pierwszy rozprowadziło ponad 40 milionów Biblii na całym świecie.
Według tych informacji, udział cyfrowych wydań Biblii wzrósł do ponad jednej czwartej ogólnego nakładu w 2022 roku. Około 28 procent wszystkich sprzedanych "pełnych" Biblii zostało pobranych z Internetu.
"Statystyki dystrybucji Pisma Świętego", opracowywane corocznie przez Światową Federację Towarzystw Biblijnych, uwzględniają jedynie dane liczbowe od wydawców i organizacji należących do tej Federacji. Jej sekretarz generalny, Dirk Gevers, powiedział, że "skuteczną dystrybucję" Biblii umożliwia ogólnoświatowa sieć 160 krajowych towarzystw biblijnych. Celem jest, aby Biblię mógł otrzymać każdy.
W Polsce Towarzystwo Biblijne działa od października 1816 r. Jest członkiem stowarzyszonym Polskiej Rady Ekumenicznej oraz członkiem stowarzyszonym Zjednoczonych Towarzystw Biblijnych zrzeszających krajowe Towarzystwa Biblijne na całym świecie.
Gdzie sprzedaje się najwięcej egzemplarzy?
Wśród krajów, w których rozprowadzono największą liczbę nowych Biblii w 2022 roku, były Brazylia (4,8 mln egzemplarzy), Stany Zjednoczone (2,6 mln) oraz Indie (2,5 mln).
Godny zauważenia wzrost sprzedaży – z 1,2 na 1,8 mln – odnotowano poza tym w Chinach oraz w przeważająco buddyjskiej Kambodży, gdzie liczba sprzedanych egzemplarzy Biblii podwoiła się i wynosi 25 tys. egzemplarzy. Większość Biblii wydrukowano w języku hiszpańskim (5,8 mln), po angielsku (5,4 mln) i portugalsku (4,9 mln) a następnie po mandaryńsku (1,8 mln).
Czytaj też:
Osiemnaście wykładów o encyklikach Jana Pawła II dostępnych w sieci