32 proc. pytanych w dwudniowym badaniu na temat stosunku USA do wojny Izraela z Hamasem wyraziło opinię, że "USA powinny wspierać Izrael".
Jednak aż 39 proc. respondentów odpowiedziało, że Stany Zjednoczone powinny zachować neutralność w sprawie trwającego konfliktu. W październiku taką odpowiedź wskazało natomiast 27 proc. badanych. 41 ankietowanych uważało wówczas, że Amerykanie powinni wspierać Izrael.
Jeśli chodzi o Palestyńczyków, to tylko 4 proc. Amerykanów jest za udzieleniem im wsparcia, a 15 proc. stoi na stanowisku, że USA w ogóle nie powinny się w tę sprawę angażować.
Głosy ze świata o zawieszenie broni
Wezwania do zakończenia walk płyną z wielu miejsc świata. Światowa Rada Kościołów (ŚRK) zaapelowała o natychmiastowe zawieszenie broni i otwarcie korytarzy humanitarnych w Palestynie i Izraelu.
Potrzebne jest "natychmiastowe, bezwarunkowe uwolnienie i bezpieczny powrót wszystkich zakładników", a także "natychmiastowe zawieszenie broni i otwarcie korytarzy humanitarnych" – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek przez Komitet Wykonawczy ŚRK na spotkaniu w Abudży w Nigerii.
Wzywa się również do "gwarancji niezakłóconej dystrybucji i dostarczania niezbędnej pomocy humanitarnej, w tym wody, żywności, środków medycznych i paliwa, a także przywrócenia elektryczności i usług internetowych w Strefie Gazy". Po jak najszybszym "zakończeniu pozornie niekończącej się sprali przemocy i cierpienia", należy zająć się jego podstawowymi przyczynami.
"Ubolewamy nad skrajną porażką społeczności międzynarodowej i przywódców politycznych w regionie, którzy nie wytrwali w poszukiwaniu trwałego pokoju opartego na sprawiedliwości i wzajemnym poszanowaniu równej godności ludzkiej i równych praw wszystkich, i utrzymali cykl przemocy" – czytamy w oświadczeniu.
Czytaj też:
"Niewygodna prawda". Premier europejskiego kraju: Mówię to jako przyjaciel IzraelaCzytaj też:
Franciszkanin z Aleppo: Świat o nas zapomniał, ludzie cierpią z głoduCzytaj też:
Erdogan: Izrael jest państwem terrorystycznym