Zdolność Ukrainy do wyzwolenia całego swojego terytorium w dłuższej perspektywie zależy od wielu przyszłych decyzji na Zachodzie, Kremlu i Kijowie. Wszelkie dyskusje, w których perspektywy ukraińskiego zwycięstwa lub porażki są z góry ustalone, pomijają sposób, w jaki wszystkie zaangażowane strony mogą dynamicznie zmienić kurs wojny na Ukrainie – czytamy w najnowszej analizie amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną.
Ten pakiet nie zakończy wojny
Zachodnie media w dalszym ciągu donoszą, że niektórzy urzędnicy amerykańscy ponownie rozpoczęli dyskusje na temat "zamrożenia" konfliktu, ponieważ nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy może okazać się niewystarczający, aby Kijów mógł odzyskać całe swoje terytorium.
ISW zauważa, że nie twierdzono, iż sam ten pakiet umożliwi Ukrainie wyzwolenie całego terytorium okupowanego przez Rosję, a dyskusje na temat możliwych scenariuszy zakończenia wojny są przedwczesne, ponieważ zaledwie dwa dni temu prezydent Joe Biden podpisał ustawę o nowej pomocy.
Potrzeba czasu i wsparcia
Pomoc wojskowa USA jest obecnie w drodze na Ukrainę i minie kilka tygodni, zanim dotrze do jednostek w strefie działań bojowych i znacząco wpłynie na pole bitwy. W nadchodzących tygodniach siły ukraińskie będą początkowo musiały skorzystać z pomocy USA w celu ustabilizowania linii frontu i zatrzymania rosyjskiego natarcia, szczególnie na kierunku Awdijiwki i Czasiw Jaru.
Wciąż ustalana jest także skala i intensywność przewidywanej rosyjskiej operacji ofensywnej latem 2024 roku, która prawdopodobnie rozpocznie się w czerwcu. Ponadto rosyjskie dowództwo wojskowe może korygować plany swojej letniej ofensywy, uwzględniając starcia z lepiej wyposażonymi siłami ukraińskimi.
Ukraińcy muszą bronić się przed rosyjskimi letnimi działaniami ofensywnymi i uniemożliwiać wojskom rosyjskim osiągnięcie znacznych postępów w miesiącach letnich, zanim będą mogły przeprowadzić kontrofensywę w dalszej części 2024 lub 2025 roku.
Siły ukraińskie muszą także zająć się bieżącymi problemami w zakresie szkolenia nowego personelu, wyposażania nowych jednostek i przywracania starych. Dokładny harmonogram tych wysiłków, który prawdopodobnie odegra znaczącą rolę w określeniu przyszłych operacji kontrofensywnych Ukrainy, jest nadal niejasny.
ISW oceniło, że dla przyszłych działań kontrofensywnych Ukrainy kluczowe będzie wystarczające i konsekwentne wsparcie Zachodu.
Czytaj też:
Takiego pakietu jeszcze nie było. USA podjęły decyzjęCzytaj też:
Łapanki w komunikacji miejskiej. Na Ukrainie trwa mobilizacja do wojska