Według źródeł portalu Axios Netanjahu wyraził swoją prośbę w rozmowie telefonicznej z Bidenem, która odbyła się w niedzielę.
Oficjalnie podano, że przedmiotem negocjacji obu przywódców było porozumienie w sprawie uwolnienia izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas, konieczność zwiększenia pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy oraz zawieszenie broni w enklawie.
MTK szykuje nakaz aresztowania Netanjahu?
"New York Times" napisał w poniedziałek, że władze w Tel Awiwie przygotowują się do wydania przez MTK nakazów aresztowania wobec premiera Izraela Benjamina Netanjahu i innych członków jego gabinetu w związku z operacją izraelskiej armii w Strefie Gazy.
"Izraelczyków można potencjalnie oskarżyć o utrudnianie dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy i przesadną reakcję na atak Hamasu na Izrael 7 października" – podał "NYT", powołując się na źródła. Według tych doniesień haski trybunał rozważa także wydanie nakazów aresztowania przywódców Hamasu.
Główny prokurator MTK Karim Khan potwierdził, że jego zespół dokonuje przeglądu działań obu stron konfliktu. Reuters poinformował, że prokuratorzy MTK przesłuchali pracowników największych szpitali w Strefie Gazy – Al-Shifa i Nassera. Według rozmówców agencji może to być związane ze śledztwem w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez żołnierzy Izraela na Palestyńczykach.
Izrael i USA mówią jednym głosem
Po tych doniesieniach Netenjahu oświadczył, że Izrael pod jego przywództwem nie pozwoli, aby "MTK podejmował próby podważania niezbywalnego prawa kraju do samoobrony".
Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre stwierdziła, że jurysdykcja haskiego trybunału nie rozciąga się na konflikt między Izraelem a Hamasem.
Z kolei członkowie Kongresu USA z obu stron ostrzegli MTK, że wydanie nakazów aresztowania wysokich rangą urzędników izraelskich doprowadzi do działań odwetowych ze strony Waszyngtonu.
Ani Stany Zjednoczone, ani Izrael nie są państwami członkowskimi Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Czytaj też:
Szef MSZ Izraela: Jesteśmy w środku III wojny światowej