Według komunikatu Fico w poniedziałek rano przeszedł tomografię komputerową jamy brzusznej. "Pacjent jest przytomny, potrafi się porozumieć (z otoczeniem)" – przekazali lekarze.
59-letni Robert Fico został poddany wielogodzinnej operacji po tym, jak 15 maja postrzelił go mężczyzna po wyjazdowym posiedzeniu rządu w mieście Handlova. Sprawca, 71-letni Juraj Cintula, został formalnie oskarżony o usiłowanie zabójstwa z premedytacją i umieszczony w areszcie.
Ostatecznie o wysokości wyroku może zdecydować fakt, że według dotychczasowych ustaleń zamachowiec miał działać z zemsty i zaatakował polityka sprawującego funkcję konstytucyjną.
Według informacji medialnych 71-letni mężczyzna oddał w stronę Fico kilka strzałów z pistoletu, raniąc polityka w brzuch i klatkę piersiową.
Zamach na premiera Słowacji. Fico postrzelony
Wcześniej Reuters, powołując się na słowackie media podał, że w poniedziałek zbierze się rada lekarska, która oceni stan Ficy i podejmie decyzję, czy będzie można go przetransportować ze szpitala w Bańskiej Bystrzycy do stolicy kraju, Bratysławy.
Fico objął urząd premiera Słowacji w październiku 2023 r. Wcześniej pełnił tę funkcję w latach 2006-2010 i 2012-2018. Polityk od dawna krytycznie odnosi się do strategii Zachodu dotyczącej Ukrainy, podkreślając, że konfliktu Moskwy z Kijowem nie da się rozwiązać na polu bitwy, a pomoc wojskowa dla Ukrainy tylko przedłuża wojnę i zwiększa liczbę ofiar.
Pod nieobecność premiera czołową postacią rządu staje się minister obrony Robert Kaliniak – wieloletni zaufany współpracownik Ficy. Według Ośrodka Studiów Wschodnich dłuższa absencja premiera może jednak negatywnie wpłynąć na stabilność relatywnie różnorodnej koalicji rządzącej Słowacją, obejmującej partie od lewicy po prawicę.
"Fico jest bowiem charyzmatycznym przywódcą (przy wszystkich kontrowersjach) i przede wszystkim sprawnym graczem politycznym" – zaznacza OSW.
Czytaj też:
Zamach na Roberta Fico. Ekspert tłumaczy, co może się wydarzyć