Instytut Studiów nad Wojną podaje, że istnieją dowody na to, iż Rosja pogłębia swoje więzi z Iranem i Koreą Północną, które dostarczają Kremlowi "śmiercionośną pomoc" w ramach prowadzonej agresji na Ukrainie.
W najnowszej analizie amerykański think-tank ISW wskazuje, że irańska państwowa agencja prasowa Mehr poinformowała, iż Iran wystrzeli swoje satelity Hod-Hod i Kosar na niską orbitę okołoziemską z nieokreślonej rosyjskiej stacji w październiku 2024 r.
Jednocześnie poprawia się sytuacja gospodarcza Pjongjangu, co może być spowodowane współpracą z Rosją. Bloomberg podał z kolei, że produkt krajowy brutto Korei Północnej wzrósł o 3,1 proc. w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. po corocznym spadku od 2019 r. Bank Korei Południowej oszacował, że przemysł ciężki i chemiczny Korei Północnej, w tym produkcja żelaza, stali, miedzi, niklu i aluminium, wzrosły najbardziej w 2023 r. – o 8,1 proc. Minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik wcześniej stwierdził, że dostawy żywności do Korei Północnej przez Rosję w zamian za broń pomogły Pjongjangowi ustabilizować ceny i prawdopodobnie pobudziły krajową produkcję w kraju.
Korea Północna podobno przekazała Rosji do 4,8 miliona pocisków artyleryjskich, a Iran dostarczył Rosji drony Shahed-136/131 i ich komponenty.
Putin ostrzega USA. "Czas lotu takich pocisków wyniesie 10 minut"
Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł USA, że jeśli rozmieszczą rakiety dalekiego zasięgu w Niemczech, Rosja podejmie "lustrzane środki".Stany Zjednoczone poinformowały 10 lipca, że rozpoczną rozmieszczanie rakiet dalekiego zasięgu w Niemczech od 2026 r. W RFN mają stacjonować pociski manewrujące SM-6, Tomahawk i rozwijana broń hipersoniczna.
W przemówieniu wygłoszonym do marynarzy z Rosji, Chin, Algierii i Indii z okazji Dnia Marynarki Wojennej w byłej stolicy carskiej Rosji, Sankt Petersburgu, Władimir Putin ostrzegł Waszyngton, że decyzja ta grozi wywołaniem kryzysu rakietowego na wzór zimnej wojny.
Czytaj też:
Napływają oferty zakończenia wojny na Ukrainie. Ławrow wyjaśnia dlaczego