80-letni emerytowany generał Keith Kellogg, który oficjalnie pełni funkcję asystenta i specjalnego wysłannika prezydenta USA, nie uczestniczył we wtorek w amerykańsko-ukraińskich rozmowach w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej.
"Jego nieobecność świadczy o tym, jak bardzo został odsunięty na boczny tor" – odnotowuje Politico.
Według portalu słabnącą pozycję Kelloga potwierdzają niektóre źródła w administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, a także kilku republikańskich ekspertów ds. polityki zagranicznej nieformalnie doradzających zespołowi prezydenta.
Kellog "odsunięty na boczny tor". Przecieki z Białego Domu
– Rola Kellogga jest bardzo wątpliwa. Nie wiadomo, dlaczego prezydent nie podejmie ostatecznej decyzji w tej sprawie. Jest już zbyt wielu głównych graczy, którzy próbują odgrywać rolę bohatera w zakończeniu wojny – powiedział jeden z amerykańskich urzędników, dodając, że taka sytuacja "pogłębia zamieszanie co do tego, kto co robi".
Politico zauważa, że prawdopodobne odsunięcie Kellogga postrzegane jest jako zwiększenie wpływów tej części administracji USA, która sceptycznie podchodzi do dalszego wsparcia Waszyngtonu dla Kijowa.
Cytowany w artykule rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego James Hewitt powiedział, że Kellogg "pozostaje cennym członkiem zespołu, szczególnie w kontekście rozmów z naszymi europejskimi sojusznikami". Jak dodał, prezydent Trump "wykorzystuje talenty wielu wysokich rangą urzędników administracji, aby pomóc w pokojowym rozwiązaniu wojny na Ukrainie".
Walki wewnętrzne w Białym Domu?
Źródło bliskie Kelloggowi przekazało, że generał często komunikuje się bezpośrednio z Trumpem i "to dla niego pracuje". Jednocześnie zaprzeczyło, że Kellogg został faktycznie skreślony, przypisując takie spekulacje walkom wewnętrznym w biurokracji Waszyngtonu.
Rozmówca Politico podkreślił również, że to Kellogg miał najlepsze relacje z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim spośród wszystkich urzędników rządowych USA.
Sikorski rozmawiał ze specjalnym wysłannikiem Trumpa. Komunikat MSZ
W poniedziałek (10 marca) rozmowę telefoniczną z Kellogiem odbył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. "Obie strony podkreśliły konieczność zawarcia uczciwego pokoju" na Ukrainie – napisał MSZ w komunikacie.
W wystąpieniu na konferencji zorganizowanej 7 marca w Waszyngtonie przez Council on Foreign Relations (CFR) Kellogg powiedział, że podejście Trumpa do wojny Rosji z Ukrainą opiera się na resecie stosunków z Moskwą, by rozbić jej sojusz z Chinami, Iranem i Koreą Północną.
W lutym Kellog przyleciał do Warszawy na spotkanie z prezydentem, po którym Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Czytaj też:
Kulisy porozumienia USA z Ukrainą. Pomógł sojusznik z NATO
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
dorzeczy.pl/gielda