W mediach rozpętała się burza po publikacji "Dziennika Gazety Prawnej". Jak poinformował dzisiaj dziennikarz gazety, podczas powrotu rządowej delegacji z Londynu, na pokład maszyny lecącej do Warszawy weszło zbyt dużo pasażerów. Kapitan samolotu oświadczył, że ze względu na przeciążenie rządowego embraera, nie wystartuje.
Czytaj też:
Afera z powrotem rządowego embraera z Londynu. W sieci zawrzało
Włochy: Premier rezygnuje, ale jeszcze nie teraz
W niedzielnym referendum Włosi odrzucili proponowaną przez rząd reformę ustawy zasadniczej. Premier Matteo Renzi ogłosił, że w związku z wynikiem głosowania złoży rezygnację. – Kończy się doświadczenie mojego rządu. Przegrałem – oświadczył polityk.
Po wieczornej rozmowie z prezydentem, na prośbę Sergio Mattarelli, Renzi wstrzyma się jednak z odejściem, do momentu uchwalenia budżetu na 2017 rok.
Czytaj też:
Media: Dymisja premiera Renziego musi poczekać, najpierw budżet
Francja: Premier w wyścigu o prezydenturę
Pozostając przy polityce europejskiej, dzisiaj również premier Francji poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska. Polityk chce kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Manuel Valls spotkał się dzisiaj z prezydentem Francji Francois Hollande i było to prawdopodobnie ostatnie oficjalne spotkanie ustępującego premiera z głową państwa.
Valls otrzymał w wyborach mandat partii Partii Socjalistycznej, co zakończyło medialne spekulacje, kto z tego obozu politycznego zmierzy się z kandydatami prawicy. W ubiegłym tygodniu bowiem, Francois Hollande poinformował w specjalnym wystąpieniu, że nie będzie ubiegał się o drugą kadencję.
Czytaj też:
Premier Francji rezygnuje ze stanowiska. Valls będzie walczył o prezydenturę
Sprawa Brexitu przed Sądem Najwyższym
W Wielkiej Brytanii Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy o uruchomieniu Brexitu decyduje rząd, czy parlament.
Na początku listopada Wysoki Trybunał orzekł, że, aby doszło do negocjacji w sprawie opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, potrzebna jest zgoda obu izb parlamentu. Od decyzji odwołał się gabinet premier Theresy May. Sprawa ma tak wysoką rangę, że po raz pierwszy w historii Sąd Najwyższy rozpoznaje ją w pełnym składzie – 11 sędziów pod przewodnictwem prezesa.
Rozprawa została zaplanowana na cztery dni, a werdykt ma zapaść w styczniu.
Czytaj też:
Sprawa Brexitu przed Sądem Najwyższym. Wyrok już w styczniu
Milionowe inwestycje Lufthansy i GE w Polsce
Dzisiaj GE Aviation i Lufthansa Technik ogłosiły, że wspólnie planują stworzyć w Środzie Śląskiej nowoczesne centrum serwisowania silników samolot. Wartość inwestycji wyniesie ponad 1 mld zł (250 mln euro) i jak informuje Ministerstwo Rozwoju zagwarantuje powstanie około 500 nowych miejsc pracy.
– Ta inwestycja będzie miała bardzo istotny wpływ na wzmacnianie sektora, który już dziś poprzez najwyższej klasy specjalistów – inżynierów i techników lotniczych – staje się polską specjalnością – tłumaczył ogłaszający wraz z firmami decyzję, wicepremier Mateusz Morawiecki.
Czytaj też:
Milionowe inwestycje Lufthansy i GE w Polsce