W ramach rozporządzenia Rady Ministrów z 27 kwietnia 2023 r., w ostatnią niedzielę formalnie zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa w aptekach. Jednocześnie maseczki ochronne pozostają obowiązkowe w przychodniach i szpitalach.
Zgodnie z przepisami, do 30 czerwca 2023 r. "nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza".
Zmiany w rozporządzeniu
TVN24 Biznes podało, że zmiany wynikają z aktualnej sytuacji związanej z liczbą nowych zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2). Jako uzasadnienie wskazano także sytuację w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Polską.
Częściowe poluzowanie obostrzeń epidemicznych w kraju to efekt wysokiego poziomu immunizacji osób zatrudnionych w aptekach, jak również wdrażania przez podmioty prowadzące apteki dodatkowych rozwiązań organizacyjnych zapewniających ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa (SARS-CoV-2).
Stan zagrożenia epidemicznego
Ministerstwo Zdrowia przychyla się do wniosku, aby stan zagrożenia epidemicznego znieść z dniem 30 czerwca bieżącego roku. – Sytuacja epidemiczna w tej chwili jest dobra. Również prognozy, jakie przedstawił Główny Inspektor Sanitarny, pokazują, że w najbliższych tygodniach będzie spadek zakażeń i zachorowań, jeśli chodzi o COVID-19 – poinformował niedawno na antenie TVP1 wiceminister Waldemar Kraska.
– Szczepienia przeciw COVID-19 to wciąż aktualny temat. Zawsze warto jest się zaszczepić, szczególnie osoby z grup ryzyka: osoby starsze, osoby z wielochorobowością, o obniżonej odporności. Szczepionki są też modyfikowane, nakierowane na te warianty, jakie mamy obecnie. Dzięki szczepieniom udało się wyeliminować wiele chorób – przekonywał Kraska.
Czytaj też:
Narodowa Fabryka Maseczek Ochronnych im. Ministra Niedzielskiego (w budowie)Czytaj też:
Stan zagrożenia epidemicznego. Media: Odwołanie nie nastąpi automatycznie