W majowej debacie „łupkowej” w amerykańskim Kongresie podkreślano ogromne korzyści dla kraju oraz wyjątkową szansę pomocy dla sojuszników USA. Jak stwierdził republikański kongresmen Fred Upton (Michigan): „Ameryka może szybko wykorzystać swoje ogromne zasoby gazu, by uniemożliwić Rosji posługiwanie się energią jako bronią w relacjach z Europą”. Republikanin Ed Whitfield (Kentucky) wskazał, że dzięki łupkom „USA zdobyły pozycję światowej potęgi energetycznej”, co Amerykanom umożliwi definitywne „zablokowanie wpływów Rosji w tak uzależnionych od rosyjskiego gazu krajach jak Polska i Bułgaria”.
Boom na gaz łupkowy wpłynął na globalne rynki gazu, zanim jeszcze USA rozpoczęły znaczący eksport LNG. Importowany dotychczas do Stanów Zjednoczonych gaz z Bliskiego Wschodu trafia teraz na rynki europejskie, co daje krajom Starego Kontynentu szanse na renegocjacje gazowych kontraktów z Rosją. Szanse te są wykorzystywane – Gazprom został zmuszony do znacznej obniżki ceny gazu dla wielu europejskich klientów. Nawet Bułgaria, najbardziej uzależniona od rosyjskiego gazu, wynegocjowała ubiegłej jesieni 20-procentową redukcję ceny. (…)
Obecnie gaz amerykański można eksportować do 18 krajów, z którymi USA zawarły umowy o wolnym handlu. Kraje nieobjęte taką umową nie mają wielkich możliwości zakupu LNG z USA. Firmy amerykańskie, które chciałyby eksportować gaz do tych krajów, muszą każdorazowo otrzymać zgodę federalnego Departamentu Energii. Dotyczy to wszystkich krajów Unii Europejskiej. Jak jednak wiadomo, Bruksela negocjuje z Waszyngtonem umowę o wolnym handlu i gdy dokument zostanie podpisany, sytuacja na unijnym rynku gazu radykalnie się zmieni. (...)
Wilbur Ross, amerykański miliarder i inwestor, przekonuje, że najlepszym sposobem na odwrócenie najważniejszych negatywnych zjawisk ekonomicznych w USA są eksploatacja gazu łupkowego i wykorzystanie tego surowca zarówno w gospodarce krajowej, jak i na eksport. Jego zdaniem ataki ekologów na gaz niekonwencjonalny mają dwie przyczyny. Z jednej strony istnieje obawa, że gaz łupkowy jako tani surowiec dla elektrowni powoduje radykalny spadek cen prądu i sprawia, że energie solarna oraz wiatrowa stają się zupełnie nieopłalne. Z drugiej zaś są one po cichu inspirowane przez stronę rosyjską.
Dobre prawo potrzebne od zaraz
W Polsce entuzjazm łupkowy opadł. Prace nad prawem sprzyjającym nowej branży idą niemrawo, choć właśnie to prawo jest bardzo potrzebne. Trzech poważnych inwestorów – ExxonMobil, Talisman i Marathon Oil – zrezygnowało z poszukiwania gazu ze złóż niekonwencjonalnych w Polsce. Jak nam powiedział przedstawiciel ExxonMobil, koncern ten zrezygnował przede wszystkim dlatego, że „niejasna jest sytuacja prawna inwestujących firm oraz niezwykle skomplikowane są procedury biurokratyczne”. (…)