Zajęcia prowadzone przez instruktorów Wojska Polskiego mają na celu przekazania kobietom sposobów reagowania w przypadku zaskoczenia i zagrożenia atakiem fizycznym. W sobotę w Tomaszowie Mazowieckim szef MON otworzył zajęcia inauguracyjne.
Podczas inauguracji obecni byli także współorganizatorzy szkolenia: wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego Zofia Szymańska, aktorka Dominika Figurska oraz pełnomocnik MON ds. wojskowej służby kobiet mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz.
– W 30 miastach Polski rozpoczyna się cykl szkoleń z technik samoobrony kobiet. Zajęcia prowadzą najlepsi instruktorzy Wojska Polskiego w zakresie walki wręcz i samoobrony. Liczymy na to, że będziemy rozwijali nasze szkolenia w zależności od zainteresowania chętnych. Dziękuję pani Dominice Figurskiej za to, że zaangażowała się w naszą akcję i oczywiście samorządom poszczególnych miast, gdzie będą się odbywały zajęcia – mówił podczas spotkania minister.
Darmowe szkolenia dla cywili
Celem projektu Samoobrona Kobiet jest popularyzacja w środowisku cywilnym sytemu szkoleniowego Sił Zbrojnych RP z walki wręcz, nauka podstawowych technik samoobrony oraz doskonalenie opanowanych chwytów i obezwładnień z zakresu samoobrony.
Samoobrona Kobiet to program 8 bezpłatnych, kilkugodzinnych szkoleń praktycznych dla pełnoletnich kobiet, które chcą nauczyć się i rozwijać umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających ich życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z zastosowanej wobec nich przemocy fizycznej.
Lekcje samoobrony w 30 polskich miastach
Projekt realizowany jest od 19 listopada 2016 r. do 3 czerwca 2017 r. w 30 obiektach wojskowych w Polsce: Białymstoku, Bielsku-Białej, Brzegu, Bydgoszczy, Gdyni, Giżycku, Gliwicach, Hrubieszowie, Kielcach, Krakowie, Koszalinie, Lidzbarku Warmińskim, Łasku, Międzyrzeczu, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Słupsku, Sulechowie, Szczecinie, Świętoszowie, Tomaszowie Mazowieckim, Toruniu, Ustce, Warszawie, Wrocławiu, Zakopanem, Zamościu i Zegrzu.
Podczas pierwszych zajęć żołnierze i najlepsi instruktorzy Wojska Polskiego zaprezentowali kursantkom wszystkie techniki, które będą realizowane podczas całego cyklu szkoleniowego, m.in.: przyjęcie postawy obronnej w przypadku agresji zewnętrznej, uwalnianie się z uchwytu, obrona przed kopnięciem, duszeniem, uderzeniem, atakiem z użyciem niebezpiecznego narzędzia czy z udziałem kilku napastników.
Kolejne zajęcia odbędą się: 3 grudnia 2016 r., 14 stycznia 2017 r., 4 lutego 2017 r., 4 marca 2017 r., 1 kwietnia 2017 r., 6 maja 2017 r. i 3 czerwca 2017 r. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, zapraszamy do zapoznania się z regulaminem uczestnictwa w zajęciach i rezerwowania miejsca na kurs bezpośrednio u instruktorów przed rozpoczęciem zajęć. Regulamin, wykaz obiektów szkoleniowych i dane kontaktowe do instruktorów dostępne są na stronie internetowej http://www.mon.gov.pl/samoobrona-kobiet/