O skali pomocy wypłaconej przedsiębiorcom za utracone zyski spowodowane lockdowanem poinformował w środę Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Wczoraj rząd zdecydował, że Tarcza Finansowa 2.0 zostanie rozszerzona m.in. o takie formy działalności jak sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia, nauka języków obcych, działalność klubów sportowych czy produkcja filmów.
Kto może starać się o pomoc?
Na Tarczę Finansową 2.0 składa się komponent przeznaczony dla mikrofirm o wartości 6,5 mld zł oraz część skierowana dla małych i średnich firm, również o wartości 6,5 mld zł.
Wnioski o wsparcie przedsiębiorcy mogą składać od 28 lutego br. Warunkiem udzielenia pomocy finansowej przez PFR są m.in. prowadzenie działalności w ramach co najmniej jednego określonego w programie kodu PKD, czy zatrudnianie co najmniej jednego pracownika na dzień 31 grudnia 2019 r. lub 31 lipca 2020 r. Firmy, które chcą skorzystać z pomocy muszą też wykazać określony spadek obrotów.
Subwencje z PFR mogą być umorzone do 100 proc. jeśli przedsiębiorcy spełnią kilka warunków. Są to m.in. kontynuacja prowadzenia działalności gospodarczej; utrzymanie średniego zatrudnienia (mikroprzedsiębiorstwa) lub rozliczenie nadwyżki udzielonej subwencji (MŚP); weryfikacja ex post prognozy straty oraz wysokości obrotów gospodarczych za okres od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. (MŚP).
Czytaj też:
Premier: Najważniejsze pytanie nie brzmi, kiedy Polska i Europa wyjdą z kryzysu, ale...