Jan Paweł II zmarł wigilię Święta Miłosierdzia Bożego po 26 latach pełnienia pontyfikatu. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Śmierć papieża wstrząsnęła światem. Kiedy pojawiła się informacja o pogarszającym się stanie jego zdrowia, pod oknami papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim zgromadziły się ogromne tłumy, by przez kilka dni trwać w modlitwie.
Wiadomość o jego śmierci przekazał wiernym arcybiskup Leonardo Sandri. – Nasz ukochany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca – ogłosił zgromadzonym na placu Św. Piotra
Beatyfikacja i kanonizacja Jana Pawła II
Drogę papieża do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku, w obecności swego emerytowanego poprzednika.
Ojciec Święty przez ostatnie lata życia zmagał się z chorobą Parkinsona. Schorzenie w znaczny sposób uniemożliwiało papieżowi poruszanie się i aktywności. Mimo to Jan Paweł II do końca był bardzo aktywy w roli Zwierzchnika Kościoła katolickiego.
W trakcie swojego pontyfikatu odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.
Uznanie papieża świętym było wydarzeniem historycznym z dwóch powodów. Po pierwsze, dlatego że zostało przeprowadzane w obecności dwóch biskupów Rzymu (Franciszka oraz Benedykta XVI), a także z faktu, że kanonizowano dwóch papieży jednocześnie Jana Pawła II oraz Jana XXIII.
"16 lat temu odszedł największy Polak w historii. Zawsze będziemy tęsknić do Jego dobra, humoru, skromności przy jednoczesnej wielkiej mądrości. Święty Karolu Wojtyło, Ojcze Święty, dziękujemy za wszystko" – napisał dziś na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Czytaj też:
Papież Franciszek zwrócił się do Polaków. Chodzi o WielkanocCzytaj też:
Papież Franciszek: Ofiary aborcji to ukrzyżowani naszych czasów