Miejscowe władze podały, że do incydentu doszło w sobotę. Mieszkańcy wyjaśnili, że wskoczyli do rzeki, ponieważ słyszeli, iż wstrzykiwana jest trucizna, a nie szczepionka przeciw COVID-19.
Według mediów, które nazwały zachowanie Indusów "ekstremalnym przykładem niezdecydowania w sprawie szczepień", urzędnicy wyjaśnili mieszkańcom wioski, jakie korzyści płyną z przyjęcia preparatu, obalili też związane z tym mity. Na szczepienie zdecydowało się jednak tylko 18 osób.
Indie zmagają się z drugą falą pandemii koronawirusa. Z oficjalnych danych wynika, że w poniedziałek liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w tym kraju przekroczyła 300 tys. Eksperci szacują, że rzeczywista liczba zmarłych w wyniku pandemii jest znacznie wyższa.
Dotąd w Indiach w pełni zaszczepiono nieco ponad 41,6 mln osób, czyli około 3,8 proc. ludności.
Szczepienia w Polsce
25 proc. ankietowanych Polaków nie zamierza zaszczepić się przeciwko COVID-19. Więcej niż co trzeci (36 proc.) badany już się zaszczepił, natomiast 33 proc. wciąż zamierza się zaszczepić – wynika z sondażu CBOS.
W Polsce wykonano dotąd ponad 17,9 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest prawie 5,6 mln osób.
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 16 055 dawek. Zgłoszono 9 171 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Dzienna liczba szczepień wyniosła 62 586. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 18 920 620 dawek.
W poniedziałek minister Dworczyk poinformował, że we wtorek podczas konferencji prasowej zostanie przedstawiony "cały zestaw działań i programów, które będą realizowane wspólnie z samorządami", aby zwiększyć zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19. Dodał, że jeszcze w poniedziałek programy te będą omawiane podczas spotkania przedstawicieli rządu i samorządów.
Czytaj też:
"Trudno uzasadnić podawanie szczepionek dzieciom". Naukowcy są przeciwkoCzytaj też:
Dr Sutkowski: Koronawirus jest w odwrocieCzytaj też:
Koronawirus pochodzi z laboratorium? Ujawniono raport amerykańskiego wywiadu