Zarejestrowana w Nowym Jorku firma poinformowała, że pierwsza faza testów w USA z udziałem 144 dzieci wykazała silną odpowiedź układu odpornościowego i nie wykazała problemów z bezpieczeństwem.
Mniejsze dziecko, mniejsza dawka
W nowej fazie z udziałem 4,5 tys. dzieci badane będą dwa reżimy dawkowe – 10 mikrogramów dla dzieci w wieku 5-11 lat i 3 mikrogramów dla młodszych. Dorośli oraz dzieci powyżej 12 lat otrzymują 30 mikrogramów.
Wyniki jesienią
Pierwsze wyniki badań wśród tej starszej grupy dzieci spodziewane są we wrześniu, zaś młodszych – w październiku lub listopadzie.
Stworzony przez Pfizera i niemiecki BioNTech preparat został już wcześniej dopuszczony do użytku dla dzieci w wieku 12-15 lat przez regulatorów w USA i UE. W USA co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało już prawie 7 mln nastolatków.
Szczepienia nastolatków w Polsce
Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, wykonano 22 340 624 szczepień. Zgłoszono 10 300 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
W poniedziałek, w pierwszym dniu rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 nastolatków od 12 do 15 lat, zapisano 103 tys. osób z tej grupy wiekowej – poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Są to dane obrazujące stan z poniedziałku z godz. 21.00. Dla grupy 12-15 lat wystawiono 1,7 mln e-skierowań na szczepienie.
Obecnie dzieciom w wieku od 12 do 15 lat możliwe jest podawanie szczepionki Pfizer/BioNTech. W poniedziałek również Moderna złożyła wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o rozszerzenie wskazań stosowania swojej szczepionki u młodzieży w wieku 12-18 lat.
Czytaj też:
Wcześniej był tam słynny targ rybny. Nowy punkt szczepień w JaponiiCzytaj też:
WHO: Nie możemy zmusić Chin do przekazania danychCzytaj też:
Koronawirus wyciekł z laboratorium? Tajny dokument rządu USA: To wiarygodne