Wiącka poparło 15 członków komisji, przeciw był 1, a 4 wstrzymało się od głosu. Decyzja oznacza, że kandydatura zgłoszonego przez PSL i PiS profesora będzie jutro głosowana w Sejmie.
Zgodnie z aktualnym harmonogramem pracy Sejmu, wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich zostanie dokonany w czwartek między 16:00 a 17:15. Prof. Marcin Wiącek jest jednym kandydatem na to stanowisko.
Środowe głosowanie w Sejmie będzie 6. próbą wyboru RPO, po tym jak we wrześniu ubiegłego roku wygasła kadencja Adama Bodnara.
PiS zmienia zdanie
Prof. Wiącek już raz kandydował na RPO. W sejmowym głosowaniu przegrał jednak z Lidią Staroń, popieraną przez Prawo i Sprawiedliwość. Ostatecznie Staroń, po przegranym głosowaniu w Senacie, nie została wybrana Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
W sprawie Wiącka doszło jednak do nieoczekiwanego zwrotu sytuacji.
W piątek wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że jego partia poparła kandydaturę prof. Marcina Wiącka na RPO. – To jest ten sam kandydat, którego zgłasza Polskie Stronnictwo Ludowe – oświadczył Terlecki. Dodał, że kolejna, szósta już próba wyboru RPO zostanie podjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
Prof. Wiącka już wówczas poparł sam Gowin i kilku jego najbliższych współpracowników z Porozumienia.
Przedłużona kadencja
Od 2015 roku funkcję RPO pełni Adam Bodnar. Choć jego kadencja upłynęła we wrześniu 2020 roku, parlament do tej pory nie wybrał jego następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że pełnienie urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji jest niezgodne z konstytucją. Prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, że przepis ten traci moc po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw.
Czytaj też:
Przewodniczący Nowoczesnej o wyborze RPO: Zachowamy się konsekwentnieCzytaj też:
Gowin reaguje na decyzję PiS w sprawie prof. Wiącka