– Jedną z najczęściej podnoszonych kwestii, jakie słyszę od znajomych czy od ludzi na spotkaniach różnych grup wolnościowych, jest pytanie: Co się stało z Prawem i Sprawiedliwością? Sam zadaję sobie to pytanie – stwierdza Jan Pospieszalski w tekście „PiS traci słuch”.
– Szef Porozumienia to chyba jedyny polityczny lider, który może swobodnie przejść z koalicji rządzącej prosto w szeregi opozycji. I nikogo nie będzie to dziwić – zauważa Kamila Baranowska w artykule „Kręte ścieżki Jarosława Gowina”.
Na łamach „Do Rzeczy” również:
– Reparacje powinny zostać wypłacone – mówi Karol Nawrocki, nowy prezes IPN, w rozmowie z Karolem Gacem.
– Zaskakujące jest niedocenianie historycznej wagi wojny polsko-sowieckiej. Wielu wybitnych pisarzy zupełnie pominęło ten temat, inni potraktowali go zbyt pobieżnie. Odmienność wartościowania wojny polsko-sowieckiej przez literatów i historyków daje do myślenia – pisze Krzysztof Dybciak w artykule „Odmienne wojny 1920 r”..
– Groźba polexitu jest znakomitym argumentem przetargowym w rozmowach z Brukselą. Jeszcze skuteczniejsza byłaby koalicja Europejczyków na rzecz Europy zintegrowanej, ale bez wszechwładnej eurokracji – przekonuje Marcin Masny w tekście „Twardo wobec Brukseli”.
– Wciąż nie są do końca jasne kulisy prowokacji, którą na przełomie lat 2006 i 2007 zainicjował oficer Wojskowych Służb Informacyjnych płk Leszek Tobiasz. Kim był człowiek, który skutecznie wstrząsnął polską polityką na przełomie lat 2007 i 2008? – ujawnia Sławomir Cenckiewicz w artykule „Prowokator – rzecz o Leszku Tobiaszu”.
– Eksperyment pod hasłem „obcinamy budżety policji” nie trwał nawet roku. Główny postulat ruchu Black Lives Matter nie wytrzymał zderzenia z brutalną rzeczywistością – stwierdza Piotr Włoczyk w tekście „Po co komu policja”.
– Panele słoneczne na dachach swoich domów ma już ponad 600 tys. Polaków. Tylko w ciągu ostatniego roku na instalacje fotowoltaiczne wydaliśmy kilka miliardów złotych. Boom może się jednak niedługo skończyć, bo od stycznia rząd planuje zmiany, które sprawią, że inwestycja w zieloną energię stanie się mniej opłacalna – zauważa Jacek Przybylski w artykule „Zmierzch słonecznego boomu?”.
Na łamach nowego „Do Rzeczy” również Agnieszka Niewińska o nietypowych muzeach.
Nowy numer „Do Rzeczy” w sprzedaży od poniedziałku, 16 sierpnia 2021.