Plan domu możesz wymyślić samodzielnie, zdecydować się na wsparcie profesjonalisty lub kupić gotowe rozwiązanie. W każdym wypadku decyzja jest trudna. Wszystko dlatego, że szukając projektu domu, trzeba zwrócić uwagę na takie elementy, jak walory działki, możliwości finansowe, a także styl życia Twojej rodziny.
Rozkład pomieszczeń w domu
Pamiętaj, że budujesz nieruchomość dla siebie i najbliższych. Zadbaj o to, aby ta przestrzeń była dla Ciebie możliwie wygodna i funkcjonalna. Zastanów się, jakie pomieszczenia powinny znaleźć się w domu. Przejrzyj rzuty kondygnacji w kilku projektach, sprawdź, czy układ funkcjonalny będzie dla Ciebie dogodny.
Świetnym rozwiązaniem są projekty, gdzie wyraźnie oddzielone są od siebie część dzienna od nocnej. Do pierwszej zalicza się salon, kuchnię i jadalnię, a do drugiej sypialnie, łazienki czy garderoby. Przeanalizuj projekty domów parterowych, a także tych z dodatkową kondygnacją. Być może rozłożysta nieruchomość ze strychem okaże się bardziej komfortowa od tej piętrowej.
Pytania, które musisz sobie zadać
Pomyśl o detalach. Czy kuchnia powinna być zamknięta, a może preferujesz bardziej otwarte połączenie? Przygotowanie potraw w towarzystwie rodziny lub przyjaciół bywa świetnym zajęciem. Jednak ktoś inny może nie zaakceptować unoszących się w powietrzu zapachów i będzie chciał wyraźnie oddzielić oba pomieszczenia.
Ile potrzebujesz łazienek? W domu parterowym może wystarczyć jedna plus oddzielna toaleta. W domu piętrowym przydadzą się przynajmniej dwie. Jeśli budujesz dom z rozmachem, to możesz połączyć główną sypialnię z dedykowaną do niej łazienką. Masz pewność, że dzieci nie będą przestawiały rzeczy, a i kąpiel relaksująca faktycznie taka będzie.
Ergonomia wnętrz. Czy pokoje są ustawne, czy raczej mają „dedykowane” strefy? „Tu musi być telewizor, a tam kanapa”, bo w innym wypadku we wnętrzu zapanuje chaos. Chyba nikt nie chciałby się ograniczać, prawda? Każdy z czasem chce choć trochę zmienić oblicze danego pomieszczenia.
Ciepło-zimno, czyli wybór ogrzewania. Dotychczas najpopularniejszym rozwiązaniem są kotły. Zasila się je paliwem tj. węglem, drewnem lub gazem. Jednak wraz z rozwojem fotowoltaiki i pomp ciepła, coraz więcej osób sięga po te rozwiązania, zwłaszcza że przynoszą dużo korzyści. Poza tym pomyśl, czy zależy Ci na grzejnikach, a może na ogrzewaniu podłogowym?
Dodatkowe pomieszczenia
Jeśli postawisz na ogrzewanie napędzane Odnawialnymi Źródłami Energii, to wygospodarujesz dodatkowe miejsce, które zwykle służyłoby za składzik. Możesz urządzić spiżarnię lub pomieszczenie do majsterkowania. Warto rozważyć czy projekt ma obejmować także garaż. Jeśli tak, to, jak będzie się wpisywał w bryłę budynku. Wszystko to ma znaczenie w kontekście użytkowania, termoizolacji, a co za tym idzie także opłat.
Przeczytaj również: Projekt gotowy czy indywidualny? Porównujemy!
Projekt domu to podstawa sukcesu. Od niego zależy wygląd, rozkład pomieszczeń i detale, które mają wpływ na codzienne funkcjonowanie. Skoro jest to ważne, warto poświęcić czas na znalezienie, tego idealnego projektu.