– Wielka Brytania wprowadzi nowe regulacje, aby uniemożliwić rosyjskim bankom rozliczanie płatności w funtach i nakłada sankcje na trzy kolejne rosyjskie banki – poinformowała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.
Jak powiedziała, ponad 50 proc. rosyjskiego handlu rozliczane jest w dolarach lub funtach, zatem uniemożliwienie rozliczania płatności w funtach i analogiczny krok władz USA w stosunku do transakcji w dolarach "zniszczy zdolność Rosji do prowadzenia handlu ze światem". – Bankami, na które nałożone zostają sankcje w postaci zamrożenia aktywów, są Sovcombank, Otkritie FC Bank i VEB.RF – podała Truss.
Szefowa MSZ wskazała, że Wielka Brytania dąży do skoordynowania pełnego zamrożenia aktywów wszystkich rosyjskich banków "w ciągu kilku dni".
W minioną sobotę państwa członkowskie Unii Europejskiej zadecydowały o wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT, umożliwiającego przeprowadzanie międzynarodowych transakcji finansowych w różnych walutach. Porozumienie w tej sprawie zawarły: Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Niemcy i Kanada.
Polska pomaga ukraińskim uchodźcom
Poniedziałek to piąty dzień rosyjskiej inwazji. Od ostatniego czwartku, czyli początku wojny na Ukrainie, polskie władze organizują pomoc dla ukraińskich uchodźców w przygotowanych przy granicy punktach recepcyjnych. Stanowiska powstały w obrębie województw podlaskiego i lubelskiego.
– Ze strony ukraińskiej została podjęta decyzja, że w pierwszej kolejności są przepuszczane kobiety i dzieci w mało weryfikowany sposób, natomiast po naszej stronie jest pełna weryfikacja, sprawdzanie, skanowanie paszportów, ale to się odbywa szybko. W związku z tym, dzięki temu osoby, które potrzebują pomocy, szybciej przemieszczają się na teren Polski. Udrożniono kanał po stronie ukraińskiej, a my możemy realizować już bez problemu pełną weryfikację – powiedział na konferencji Piotr Müller.
Rzecznik rządu ostrzegł również przed aktywnością Rosjan w obszarze różnego rodzaju prowokacji, w tym dezinformacji.
Czytaj też:
Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w UE