Kancelaria Premiera uruchamia Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, które w jednym miejscu zgromadzi dzieła nauki i kultury w formie cyfrowej. - Dzięki uruchomieniu portalu kronika.gov.pl polskie zasoby cyfrowe dzieł sztuki i kultury od dziś są dostępne w jednym miejscu Stworzony portal to nowa jakość dla kultury cyfrowej w Polsce. Jest to repozytorium, które umożliwia instytucjom oraz osobom prywatnym w sposób bezpieczny przechowywać zdigitalizowane zbiory - podkreślił sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.
Czym jest KRONIK@?
Instytucja będzie się posługiwać akronimem KRONIK@. W jej ramach udostępniony zostanie zbiór cyfrowych dzieł, które będzie można przeglądać, a także wykorzystywać w swojej codziennej pracy.
KRONIK@ ma zatem pełnić funkcję multiwyszukiwarki zasobów pozwalająca dodatkowo zabezpieczyć obiekty kultury i sztuki przed zniszczeniem. Na platformie internaurta znajdzie książki, czasopisma, fotografie, obiekty muzealne i archiwalne. Umożliwi to skorzystanie z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, Będzie można także samemu udostępnić swoje zbiory, a także stworzyć własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury.
Wirtualne muzeum
KPRM wyjaśnia, że kronika.gov.pl ma pełnić rolę wirtualnego muzeum.
„Zwiedzanie muzeów online stało się ostatnio bezpiecznym sposobem na kontakt z kulturą i sztuką. Wchodząc na portal kronika.gov.pl, możemy odwiedzić kilka muzeów na raz i w prosty sposób, szybko zebrać interesujące nas obrazy, grafiki, czy dokumenty. Nie trzeba już wędrować między różnymi galeriami sztuki i muzeami. Wszystko, co nas interesuje znajdziemy teraz na jednej platformie - zupełnie bezpłatnie” – czytamy.
– KRONIK@ to zarządzanie zasobami dziedzictwa kultury i nauki na najwyższym poziomie. Poprzez uruchomienie portalu zwiększamy standaryzację i efektywność korzystania z cyfrowych obiektów. – podkreśla Anna Gos, Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. KRONIK@ zoptymalizuje koszty związane z przyszłymi inwestycjami w platformy z cyfrowymi zasobami nauki i kultury – dodaje.
Czytaj też:
Jak przemijają rzeczy