Tegoroczną lekturą są "Ballady i romanse" autorstwa Adama Mickiewicza.
Wydarzenie organizowane jest po raz 11. Ma promować czytelnictwo w Polsce i przypominać najważniejsze dzieła rodzimej literatury.
Prezydent: Szczególny wymiar
W swoim przemówieniu prezydent nawiązał do postaci Adama Mickiewicza i jego twórczości. – Dla Polski i Polaków epoka romantyzmu ma szczególne znaczenie. Romantyzm, przede wszystkim Mickiewiczowski, narodził się, gdy Polska nie była wolna, była rozdarta i walczącą o wolność – mówił Andrzej Duda, otwierając akcję wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Duda.
– Poczucie potrzeby wolności i jej odzyskania miało u nas szczególny wymiar i znalazło swój wyraz w poezji Adama Mickiewicza. Dzisiaj to poeta nasz, naszych sąsiadów Litwinów, Białorusinów, w części Ukraińców. Jesteśmy przesiąknięci tym samym duchem – stwierdziła głowa państwa. – Postawa romantyczna i jej najgłębsza wartość stała się częścią polskiej duszy i tego, jak siebie postrzegamy – dodał przywódca.
"Narodowe Czytanie" 2022
Z okazji "Narodowego Czytania" 2022 już w piątek wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie została wyświetlona okolicznościowa iluminacja – poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomniano, że tegoroczna edycja akcji odbywa się w Roku Romantyzmu Polskiego, ustanowionym przez Sejm RP z okazji obchodzonego w 2022 roku "dwóchsetlecia pierwszego wydania »Ballad i romansów«".
Podobnie jak w latach ubiegłych, "Narodowe Czytanie" odbywa się w największych polskich miastach, a także w wielu mniejszych miejscowościach oraz za granicą. W sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim, oprócz pary prezydenckiej, Adama Mickiewicza czytali m.in.: Beata Fido, Angelika Kurowska, Marcin Przybylski, Krzysztof Szczepaniak, Andrzej Mastalerz i Jarosław Gajewski.