– Dostajemy wszystko, o co prosimy, z wyjątkiem dwóch dużych rzeczy, które w zasadzie nie zostały jeszcze odblokowane: zachodnich myśliwców i pocisków dalekiego zasięgu. Wszystko inne jest odblokowane w takiej czy innej formie – stwierdził Kułeba.
Szef ukraińskiej dyplomacji mówił o tym podczas panelu dyskusyjnego na Forum Ekonomicznym w Davos. Podkreślił, że podejmowanie decyzji przez partnerów wymaga czasu, ale ostatecznie Ukraina dostaje to, czego potrzebuje.
Minister zwrócił uwagę, że na początku rosyjskiej inwazji większość państw odmówiła przekazania broni Ukrainie, ale teraz wiele spraw zostało odblokowanych i sojusznicy wspierają ukraińską armię.
Koalicja 9 państw dozbroi Ukrainę. Co przekaże Polska?
W czwartek ministrowie obrony Estonii, Wielkiej Brytanii, Polski, Łotwy, Litwy, Danii, Czech, Holandii i Słowacji podpisali wspólne oświadczenie w sprawie "bezprecedensowej pomocy zbrojeniowej" dla Ukrainy. Koalicja dziewięciu państw zamierza dostarczyć Ukrainie czołgi, ciężką artylerię, obronę przeciwlotniczą, amunicję i bojowe wozy piechoty.
Według agencji Interfax-Ukraina, w ogłoszonym przez Polskę nowym pakiecie pomocy wojskowej mowa jest o armatach przeciwlotniczych S-60 i 70 tys. amunicji do nich.
"Polska przekazała już 42 bojowe wozy piechoty wraz z zestawami szkoleniowymi dla dwóch batalionów zmechanizowanych. Ponadto Polska nadal dostarcza haubice Krab 155 mm i zaopatruje Ukrainę w różnego rodzaju amunicję" – czytamy w dokumencie.
Czołgi Leopard. Jaką decyzję podejmą Niemcy?
Polska jest też gotowa przekazać Ukrainie kompanię (14) czołgów Leopard 2 z tysiącem sztuk amunicji, ale tylko w ramach międzynarodowej koalicji.
W piątek w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech spotkają się przedstawiciele krajów dozbrajających Ukrainę. Planowane jest utworzenie koalicji państw gotowych dostarczyć Siłom Zbrojnym Ukrainy ciężkie czołgi, w tym Leopardy. Mówi się, że sojusznicy Kijowa omówią potrzeby Ukraińców i zapowiedzą szereg dostaw, choć wiele zależy od tego, jaką decyzję podejmą Niemcy, którzy jako producent Leopardów muszą wydać zgodę na przekazanie ich Ukrainie przez kraje trzecie.
Według ustaleń "The Wall Street Journal", rząd w Berlinie nie pozwoli sojusznikom na dostarczenie niemieckich czołgów na Ukrainę, chyba że Stany Zjednoczone zgodzą się przekazać Ukrainie amerykańskie czołgi.
Czytaj też:
Leopardy dla Ukrainy? Premier: Niemcy się bronią jak diabeł przed wodą święconą