Politycy Partii Wolnościowej (FPÖ) argumentowali, że wystąpienie Zełenskiego narusza neutralność Austrii. Wcześniej ostrzegali, że zorganizują jakąś formę protestu przeciwko przemówieniu ukraińskiego prezydenta.
Władze Austrii stoją na stanowisku, że nie mogą pomóc Ukrainie militarnie, ale wspierają ją politycznie. Trwała neutralność Austrii jest częścią jej konstytucji od 1955 r. Prawo stanowi, że "Austria nigdy w przyszłości nie przystąpi do żadnych sojuszy wojskowych ani nie zezwoli na tworzenie na swoim terytorium baz wojskowych obcych państw".
Załenski zaprosił austriackich posłów na Ukrainę
W przemówieniu wideo Zełenski podziękował Austrii za pomoc humanitarną i pomoc w usuwaniu min. Zaprosił też parlamentarzystów, aby osobiście przyjechali na Ukrainę i zobaczyli zniszczenia, jakie wyrządziła jej Rosja.
Przewodniczący niższej izby parlamentu Austrii Wolfgang Sobotka zadeklarował zwiększenie pomocy finansowej i humanitarnej dla Ukrainy i powiedział, że kraj ten zasługuje na solidarność Austrii.
Ale kiedy Zełenski przemawiał, grupa polityków wyszła z sali, pozostawiając na biurku tabliczki z logo partii z napisem "Miejsce dla neutralności" i "Miejsce dla pokoju".
W izbie niższej Austrii zasiada 30 polityków FPÖ. Byli oni przedstawicielami jedynej partii, która sprzeciwiła się przemówieniu Zełenskiego.
Szefowa FPÖ tańczyła z Putinem na weselu
Partia Wolnościowa jest znana ze swojego prorosyjskiego nastawienia. W 2018 r., kiedy szefowa FPÖ Karin Kneissl była ministrem spraw zagranicznych, krytykowano ją za taniec z prezydentem Władimirem Putinem na jej ślubie.
Spośród pięciu partii w austriackim parlamencie FPÖ zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby miejsc w izbie niższej, w której zasiada 183 członków. Obecna kadencja Rady Narodowej upływa jesienią 2024 r.
Czytaj też:
Zełenski: Od jednego z państw Europy dostaliśmy wadliwy system obrony powietrznej