"Wczoraj kolejni cudzoziemcy próbowali nielegalnie przedostać się z Białorusi przez Polskę do innych państw Unii Europejskiej" – poinformowała Straż Graniczna na swoim profilu w serwisie X (dawniej Twitter).
"Bariera fizyczna i alerty z perymetrią umożliwiają funkcjonariuszom Straży Granicznej szybką i skuteczną reakcję" – wyjaśniono we wpisie opublikowanym w środę. Podkreślono również, że sama bariera stanowi dodatkową ochronę dla patroli podczas ataków, do których dochodzi na granicy.
Przedarł się przez zaporę, wpadł w ręce Straży Granicznej
Na filmie opublikowanym przez SG widać, jak funkcjonariusze łapią migranta, który sforsował zaporę, przebiegł przez drogę i uciekł do lasu. Zdarzenie miało miejsce na terenie wsi Dubicze Cerkiewne w województwie podlaskim.
Według najnowszych danych Straży Granicznej w dniach 14 i 15 sierpnia br. 149 cudzoziemców usiłowało nielegalne przedostać się przez zieloną granicę na terytorium Polski. Zatrzymano również dwóch kurierów. 23- letni obywatel Ukrainy usiłował swoi autem przewieźć w głąb Europy Zachodniej czterech Syryjczyków, a jego 51- letni rodak dwóch Irakijczyków i trzech Syryjczyków.
Pytanie o mur na granicy w referendum
O sytuację na polsko-białoruskiej granicy PiS chce zapytać Polaków w referendum, które ma odbyć razem z wyborami parlamentarnymi, 15 października. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Białorusią?" – brzmi pytanie zaprezentowane przez szefa MON Mariusza Błaszczaka w poniedziałek.
Granica polsko-białoruska ma długości ponad 418 km. Przebiega wzdłuż granic administracyjnych dwóch województw: podlaskiego i lubelskiego. Odcinek o długości 246,93 km znajduje się pod ochroną Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, zaś za odcinek o długości 171,31 km odpowiada Nadbużański Oddział SG.
Czytaj też:
Polska i kraje bałtyckie mogą jednocześnie uderzyć w Białoruś. "Decyzja zapadnie w Warszawie"