Zgodnie z art. 120 Kodeksu wyborczego Telewizja Polska ma obowiązek przeprowadzenia debat pomiędzy przedstawicielami komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich okręgach wyborczych w wyborach do Sejmu lub Parlamentu Europejskiego, a także pomiędzy kandydatami w wyborach na urząd prezydenta RP.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji określa w drodze rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii zarządu Telewizji Polskiej, szczegółowe zasady i tryb przeprowadzenia debat, w tym czas trwania debat i program ogólnokrajowy, w którym debaty będą przeprowadzane, sposób przygotowania i emisji oraz sposób upowszechnienia informacji o terminie emisji debat, tak aby zapewnić poszanowanie zasady równości w prezentowaniu stanowisk i opinii uczestników debaty. Publiczny nadawca ma obowiązek zorganizowania przynajmniej jednej debaty w okresie ostatnich dwóch tygodni przed wyborami.
Wspólna debata prezydencka
Telewizja Polska przekazała, że na niecały tydzień przed pierwszą turą wyborów prezydenckich TVP, Polsat i TVN planują zorganizować wspólną debatę. Informacja w tej sprawie pojawiła się w programie "19.30", w materiale autorstwa Mateusza Dolatowskiego dotyczącym kampanii wyborczej. Dziennikarz zaznaczył, że na debatę zostaną zaproszeni, zgodnie z wymogiem, wszyscy kandydaci zarejestrowani przez Państwową Komisję Wyborczą.
Debata prezydencka ma się odbyć w poniedziałek 12 maja o godz. 20:00. Będzie transmitowana równolegle na antenach TVP, TVN24 oraz w Polsacie. Według doniesień portalu Wirtualnemedia.pl, debata jest na etapie wstępnych ustaleń. Żadna ze stacji nie wskazała jeszcze, kto będzie ją reprezentował w czasie debaty.
Wybory prezydenckie 2025
Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. 24 marca minął termin na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta RP. PKW przyjęła 44 zawiadomienia o utworzeniu komitetu, a odrzuciła dziewięć.
Czas na rejestrację kandydatów upływa 4 kwietnia o godz. 16:00. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. Wymagane minimum 100 tys. podpisów złożyli już również Marek Woch, Maciej Maciak, Magdalena Biejat oraz Joanna Senyszyn.
Czytaj też:
Debata Nawrocki-Trzaskowski. Szef sztabu zabrał głosCzytaj też:
Hołownia zgadza się na debatę. Cztery pytania do Mentzena