W ujęciu rocznym wzrost cen usług wyniósł 11,1 proc., a towarów sięgnął 9,8 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług utrzymały się na tym samym poziomie (w tym towarów spadły - o 0,2 proc., a ceny usług wzrosły - o 0,6 proc.) – poinformował Główny Urząd Statystyczny.
"W sierpniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie transportu (o 2,0 proc.), mieszkania (o 0,2 proc.), zdrowia (o 0,5 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 0,5 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 pkt proc., 0,04 pkt proc. i po 0,03 pkt proc. Niższe ceny w zakresie żywności (o 1,0 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 0,7 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,27 pkt proc. i 0,03 pkt proc." – czytamy w komunikacie.
Znamy szczegółowe dane GUS za sierpień
W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie żywności (o 12,5 proc.), mieszkania (o 11,4 proc.), rekreacji i kultury (o 10,9 proc.) oraz restauracji i hoteli (o 13,3 proc.), podniosły wskaźnik odpowiednio o 3,07 pkt proc., 2,87 pkt proc. i po 0,68 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,7 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,17 pkt proc. – podał GUS.
Konsensus rynkowy wyniósł w sierpniu +10,1 proc. w skali roku i 0 proc. w ujęciu miesięczny.
Wcześniej w szybkim szacunku danych Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja konsumencka wyniosła w sierpniu br. 10,1 proc. rok do roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian.
Co to jest inflacja?
O inflacji mówimy dopiero wtedy, kiedy mamy do czynienia z powszechnym wzrostem cen, a nie z podwyżkami dotyczącymi tylko niektórych dóbr. Kiedy dochodzi do inflacji, za tę samą kwotę można kupić coraz mniej. Innymi słowy, inflacja powoduje, że z czasem wartość pieniądza spada.
Przy obliczaniu inflacji udział poszczególnych towarów i usług określa się na podstawie przeciętnej struktury wydatków wszystkich gospodarstw domowych. Natomiast roczną stopę inflacji oblicza się, porównując całkowitą wartość koszyka w danym miesiącu i w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.
Czytaj też:
Minister finansów zapowiada spadek inflacji i obniżkę stóp procentowych