Zgodnie z obowiązującymi przepisami, możliwość utworzenia komitetu wyborczego do wyborów samorządowych przysługuje partiom politycznym, koalicjom partii, stowarzyszeniom oraz organizacjom społecznym, a także samym wyborcom.
Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 35 komitetów wyborczych, które mogą rejestrować kandydatów w wyborach samorządowych na terenie całego kraju.
Liczą na pomyłki wyborców?
W PKW zarejestrował się Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe (skrót KKW Trzecia Droga PSL-Pl2050 Szymona Hołowni). Jak donosi "Rzeczpospolita", wyborcy mogą poczuć się zdezorientowani, bo do PKW zgłosiła się jeszcze jedna Trzecia Droga. Chodzi o Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Służy Ludziom – Trzecia Droga (w skrócie KWW PSL Trzecia Droga). Pełnomocnikiem komitetu jest Krzysztof Filiński.
Start w wyborach samorządowych zadeklarowała również partia o nazwie Polska 2050. Nie chodzi jednak o ugrupowanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni, lecz formację Włodzimierza Zydorczaka z Kościana (woj. wielkopolskie).
Wybory samorządowe
Wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia. Polacy wybiorą członków organów samorządu terytorialnego: rad gmin (a także rad miast na prawach powiatu), rad powiatów oraz sejmików województw, a ponadto jednoosobowych organów wykonawczych gmin: wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
W dniu wyborów lokale wyborcze będą czynne od godz. 07:00 do godz. 21:00. Cisza wyborcza przed I turą wyborów rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania. W dniach 23 marca – 5 kwietnia rozpowszechniane będą w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych nieodpłatne audycje przygotowane przez komitety wyborcze.
Czytaj też:
Fatalny sondaż dla PiS. KO jest na faliCzytaj też:
Wybory samorządowe. Hołownia zdradza, na jaki wynik Trzeciej Drogi liczy