Jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej łotewskiego parlamentu, odpowiednich zmian dokonano w ustawie o rolnictwie i rozwoju obszarów wiejskich.
Zakaz dotyczy także produktów pochodzących z krajów trzecich, jeśli zostały wyprodukowane w Rosji i na Białorusi. Dopuszczalny jest jednak tranzyt takich towarów do innych krajów członkowskich Unii Europejskiej przez terytorium Łotwy.
W uzasadnieniu projektu ustawy wskazano, że decyzja ta wpisuje się w politykę sankcji nałożonych przez Brukselę na Rosję za atak na Ukrainę. "Trwają także prace nad propozycjami kolejnych sankcji: poszukuje się możliwości (wzmocnienia) istniejących, a także ustanowienia nowych, które ograniczyłyby dochody państwa agresora i możliwość prowadzenia wojny na Ukrainie" – czytamy w dokumencie.
Import produktów rolnych z Rosji i Białorusi. Łotwa nakłada embargo
Zmiany mają wejść w życie następnego dnia od daty publikacji. Sejm zlecił rządowi Łotwy wydanie w ciągu dwóch tygodni decyzji, w której zostaną wymienione wszystkie produkty rolne i paszowe objęte zakazem importu do kraju z Rosji i Białorusi. Do 1 marca 2025 r. łotewski gabinet musi ocenić wpływ ograniczeń na gospodarkę i interes publiczny oraz przedstawić raport na ten temat.
Jednocześnie posłowie zaproponowali wprowadzenie embarga na rosyjskie i białoruskie produkty rolne nie tylko na Łotwie, ale we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. – Miałoby to wpływ na ogólną politykę UE – powiedział Janis Reirs, przewodniczący komisji budżetu i finansów.
Według Ministerstwa Rolnictwa Łotwy od stycznia do października 2023 r. sprowadzono do kraju rosyjskie produkty rolne i paszę o wartości 280 mln euro. Cztery główne grupy towarów: pasza dla zwierząt, zboża, groch i olej rzepakowy stanowiły 90 proc. produktów rolnych importowanych na Łotwę z Rosji.
Czytaj też:
Siekierski: Komisja Europejska posunęła się za daleko, konieczne odejście od Zielonego Ładu