W niedzielę 21 kwietnia odbyła się II tura wyborów samorządowych. Ponowne głosowanie miało miejsce m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Najbardziej zacięty pojedynek dot. Krakowa oraz Wrocławia.
Mimo że w wielu miastach sukces święci Platforma Obywatelska, to Piotr Gliński z PiS zwraca uwagę na bardzo niską frekwencję. Jego zdaniem jest to reakcja Polaków na działania polityków rządzącej koalicji.
"Bardzo niska frekwencja w II turze wyborów samorządowych (zwłaszcza po b. dużej frekwencji jesiennej), to kolejna żółta kartka dla Tuska. Polacy nie chcą współuczestniczyć w przestępstwach obecnej władzy…" – napisał Gliński na portalu X.
Wyniki wyborów w dużych miastach
W Krakowie drugą turę wyborów prezydenckich wygrał kandydat Koalicji Obywatelskiej Aleksander Miszalski. Różnica między kandydatami jest jednak niewielka, co oznacza że jeszcze wszystko może się zmienić.
We Wrocławiu pewnie zwyciężył Jacek Sutryk. Dotychczasowych prezydent, popierany przez Koalicję Obywatelską, zdobył 67,8 proc. głosów. Izabela Bodnar zdobyła 32,2 proc. głosów.
W Rzeszowie pewne zwycięstwo odniósł Konrad Fijołek. Urzędujący prezydent ma według w exit poll 56,1 proc., a jego konkurent Waldemar Szumny z komitetu Prawa i Sprawiedliwości 43,9.
W Kielcach prezydentem została Agata Wojda z Platformy Obywatelskiej. Polityk pokonała Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości.
Z sondażu exit poll wynika, że wybory na prezydenta Radomia wygrał urzędujący prezydent Radosław Witkowski z Koalicji Obywatelskiej. Jego kontrkandydatem był kandydat komitetu PiS Artur Standowicz.
Niespodziankę sprawił w Bełchatowie Patryk Marjan. Polityk Nowej Nadziei został prezydentem Bełchatowa z wynikiem ponad 60 proc. głosów.
Czytaj też:
Warzecha: Apel PiS pokazuje, jak głęboka jest polaryzacjaCzytaj też:
Wielka niespodzianka w Bełchatowie. "Największy w historii" sukces tego środowiska