"MOL wykonał odwiert Razgir-1 w styczniu 2024 r. i zakończył go przed założonym terminem, a obecnie trwają odwierty testowe, które pozwolą ocenić pełen potencjał złoża" – czytamy w komunikacie spółki.
Gaz i kondensat zostały odkryte w trzech złożach. Wyniki testów Formacji Lumshiwal-1 dały wynik ok. 3800 boepd (baryłek ekwiwalentu ropy dziennie). W przypadku Formacji Kawagarh wynik testów wyniósł ok. 3000 boepd, podczas gdy w "Formacji Lockhart" osiągnięto przepływ w przybliżeniu 3500 boepd.
Choć strategia wydobycia będzie dopiero opracowywana, według szacunków udział Grupy MOL w nowych złożach zmieści się w przedziale 400-800 boepd, zwiększając całościowe wydobycie węglowodorów w grupie o ok. 1 proc.
Wiceprezes MOL: Nie możemy doczekać się fazy wydobywczej
– Przy użyciu najwyższej klasy technologii połączonej z kreatywnością naszych wysoko wykwalifikowanych kolegów MOL Pakistan zabezpieczył nowe złoża w Bloku TAL, który od 25 lat jest obszarem poszukiwań i wydobycia. Dowodzi to wytrwałości i profesjonalizmu naszego zespołu, od przeszło dwóch dekad zapewniającego bezpieczeństwo dostaw energii w Pakistanie. Nowy odwiert oznacza długo oczekiwane wznowienie kampanii poszukiwawczej w Bloku TAL i stanowi istotny kamień milowy dla MOL Pakistan. Nie możemy doczekać się fazy wydobywczej – powiedział wiceprezes wykonawczy ds. poszukiwań i wydobycia w Grupie MOL Zsombor Marton, cytowany w materiale.
Nowe złoża gazu odkryte w Pakistanie
MOL Pakistan – spółka zależna Grupy MOL – działa w Pakistanie od 1999 roku. Posiada udziały w czterech blokach, jest też operatorem Bloku TAL i Bloku Margalla.
Grupa MOL odkryła pierwsze zasoby węglowodorów w Pakistanie w 2002 roku i od tego czasu ogłosiła łącznie 13 odkrytych złóż – najświeższe, z 2020 r., mieści się w Bloku TAL w odwiercie Mamikhel South-1. Od momentu wejścia na pakistański rynek Grupa MOL odkryła ponad 400 milionów ekwiwalentu baryłek ropy w potwierdzonych i potencjalnych rezerwach w Bloku TAL. Jako jego udziałowiec MOL jest odpowiedzialny za wydobycie 65 mboepd brutto.
Partnerami Grupy MOL w konsorcjum joint venture są lokalne firmy naftowo-gazowe, OGDCL, PPL, POL oraz GHPL, a udział Grupy MOL w wolumenach produkcyjnych wynosi 8,4 proc.
Węgierski koncern prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Miał 23,11 mld dolarów skonsolidowanych przychodów w 2022 r. Po przejęciu polskiej sieci Grupy Lotos, MOL Polska miał 481 stacji na koniec 2023 r.
Czytaj też:
Kibicuję MOL-owi. I Saudi Aramco