Seniorzy, którzy w 2025 roku będą przechodzili na emeryturę, powinni pamiętać o tym, że moment złożenia wniosku o świadczenie ma znaczenie. Jak przypomina "Fakt", w przyszłym roku będą dwa terminy, od których może zależeć wysokość emerytury.
Kiedy złożyć wniosek o emeryturę?
Najkorzystniejszymi miesiącami do przejścia na emeryturę są luty i lipiec. Dlaczego? W pierwszym przypadku znaczenie ma tutaj waloryzacja. Ta zaś ma miejsce zawsze w marcu. W jej wyniku emerytury i renty są podwyższane o przyjęty wcześniej przez rząd wskaźnik, po to, aby nie traciły na wartości. Ma to szczególne znacznie w przypadku, gdy mamy do czynienia z wysoką inflacją, co miało miejsce w ostatnich latach. W tym miejscu przypomnijmy, że jedną z obietnic Donalda Tuska złożonych podczas kampanii wyborczej było wpisanie do ustawy dwukrotnej waloryzacji w ciągu roku. Jak na razie jednak nie została ona jednak zrealizowana.
Co w przypadku, gdy jednak przegapimy termin w lutym i złożymy wniosek w marcu? Wtedy możemy liczyć na 13 emeryturę. W tym roku wyniosła ona 1389 złotych netto.
Drugim najkorzystniejszym miesiącem do przejścia na emeryturę jest lipiec. W czerwcu zawsze przeprowadzona jest roczna waloryzacja składek i kapitału początkowego. W praktyce oznacza to, że wszystkie środki zgromadzone przez pracownika na koncie emerytalnym są podnoszone o pewien wskaźnik. Znów, jak w przypadku waloryzacji, ma to uchronić pieniądze przed utratą wartości.
Jak wskazuje "Fakt", kto poczekał z wnioskiem o przejście na emeryturę do lipca, może otrzymać nawet 300 – 400 złotych więcej. Warto także przypomnieć, że osoby, które nabyły prawo do emerytury, złożyły odpowiedni wniosek do ZUS oraz zaczęły otrzymywać świadczenie, mogą także, po spełnieniu warunków, otrzymać 14. emeryturę.
Czytaj też:
ZUS zmienia terminy wypłat emerytur w październiku. Ważna informacja dla seniorówCzytaj też:
Specjalne świadczenie przed emeryturą. Sprawdź, jak możesz je otrzymać