"W Kościele katolickim każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu jako Najwyższemu Pasterzowi (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1417). Natomiast Stolica Apostolska ma możliwości ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw.
Zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności osoby, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego.
Należy jednocześnie przypomnieć, że Kościół stanowczo i zdecydowanie potępia wszelkie wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele i w całym społeczeństwie" – czytamy w komunikacie Rzecznika KEP ks. dra Pawła Rytel-Andrianika.
W Watykanie ruszył specjalny szczyt poświęcony ochronie nieletnich przed pedofilią. Spotkanie potrwa do 24 lutego i wezmą w nim udział przewodniczący episkopatów z całego świata.
Z powodu choroby Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, polski Kościół reprezentować będzie arcybiskup Marek Jędraszewski. W skład delegacji wchodzą też: bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP oraz o. Adam Żak, Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
Dzień przed szczytem, z papieżem spotkała się posłanka Scheuring-Wielgus. Towarzyszyła jej warszawska radna Agata Diduszko oraz Prezes Fundacji "Nie lękajcie się" Marek Lisiński. "Udało się‼️ Papież Franciszek spotkał się z nami, wziął raport o polskich biskupach" – przekazała Scheuring-Wielgus na Twitterze. Polityk zamieściła w internecie zdjęcia z tego spotkania.
Czytaj też:
Rusza szczyt ws. walki z pedofilią w Kościele. "Oby był to czas nawrócenia"Czytaj też:
Tajny dokument Watykanu. Chodzi o dzieci księżyCzytaj też:
Scheuring-Wielgus spotkała się z papieżem. Wręczyła mu raport o pedofilii w Kościele