W mieście rowerzystom najczęściej zarzuca się, że jeżdżą po chodnikach, nie zatrzymują się na przejściach na pieszych i nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Zacznijmy jednak od początku. Zarówno w mieście, jak i na drogach w lesie, parku czy na osiedlu, musimy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.
Bądź widoczny i przygotowany
Jeżdżąc na rowerze zawodowo lub dla odpoczynku, korzystając z tego środka transportu na co dzień i rzadziej zawsze musimy pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniej widoczności. Przede wszystkim upewnij się, że twój rower ma przednie i tylne światło, a także światło odblaskowe na tylnym kole.
Warto też zainwestować w odblaskowy element ubioru – może to być kamizelka, ale też obręcz na rękę lub nogę. Chodzi o to, aby światła samochodu odbijały się od materiału i sygnalizowały kierowcy pojazdu o obecności rowerzysty.
W ramach kontroli stanu roweru, warto też sprawdzić ciśnienie powietrza w kołach, działanie hamulców, łańcucha i przerzutek. Warto też zainwestować w dzwonek i kask, chociaż nie są one obowiązkowe, oraz ewentualnie ubezpieczyć się od wypadku na dwóch kółkach.
Najpierw piesi, potem rowerzyści
Podczas gdy jeżdżąc po drogach poza miastem często spotykamy na swojej drodze kierowców, poruszając się do ulicach i chodnikach musimy przede wszystkim pamiętać o pieszych.
Obecnie w wielu miastach stworzono specjalne pasy lub ścieżki dla rowerzystów, ale wciąż w wielu miejscach jesteśmy skazani na poruszanie się po chodniku. Warto więc pamiętać, że na chodniku to piesi mają pierwszeństwo.
Rowerzysta może poruszać się po chodniku kiedy opiekuje się dzieckiem do 10 lat, kiedy prędkość dozwolona na drodze jest większa niż 50 kilometrów na godzinę, a chodnik ma co najmniej dwa metry, lub kiedy pogoda zagraża osobie jadącej na rowerze.
Pamiętaj o przepisach, zachowaj ostrożność
Poruszając się po ulicach, musimy natomiast stosować się do przepisów prawa adekwatnych dla danej drogi. Pamiętajmy, że nieznajomość prawa nie zwalnia z przestrzegania go. Jeśli jeżdżąc po ulicy spowodujemy wypadek, odpowiemy za niego bez względu na to, czy świadomie złamaliśmy przepisy.
Jeżdżąc po ulicach musimy też zachowywać się w sposób przewidywalny, odpowiedzialny i sygnalizować planowane manewry. Podobnie jak przy prowadzeniu samochodu, musimy stosować się do zasady ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników drogi. Jeśli jedziemy po ścieżce lub chodniku, po pasach przechodzimy, jeśli jedziemy jednak ulicą nie powinniśmy jednak zjeżdżać z jezdni i korzystać z przejścia dla pieszych.
Jak przypomina policja, rowerzysta w zderzeniu z samochodem nie ma żadnych szans i ponad 90 proc. takich wypadków kończy się śmiercią lub obrażeniami rowerzysty.
Więcej informacji na ten temat w serwisie tworzonym przez PZU dajemyrade.pl