Za granicą karta obniża koszty
Jeśli chcemy na wakacjach użyć gotówki za granicą musimy liczyć się z kosztem jakie poniesiemy przy wymianie waluty, a w zależności od stopnia egzotyczności miejsca do którego się wybieramy możemy być zmuszeni wykonać dwukrotnie tę operację. Jeśli waluta kraju do którego się wybieramy nie jest dostępna w polskich kantorach, będziemy musieli kupić w Polsce jedną z popularnych w świecie walut np. euro lub dolary amerykańskie i na miejscu wymienić je na lokalną walutę. Chcąc zminimalizować te koszty możemy skorzystać z karty z funkcją wielowalutową.
Karta z funkcją wielowalutową to karta wydawana do konta osobistego prowadzonego w złotych. Jest dostępna w większości banków w Polsce. Uruchomienie funkcji wielowalutowej polega na podpięciu do tej karty rachunków walutowych. Jeśli podepniemy rachunek walutowy i będzie na nim odpowiednia kwota, transakcje dokonywane kartą w walucie tego rachunku będą automatycznie rozliczane na nim bez dodatkowych kosztów. Na przykład mamy podłączony do naszej karty rachunek w funtach brytyjskich i jesteśmy w Londynie. Na rachunku walutowym mamy niecałe 500 funtów. Kupujemy pamiątkę pod pałacem Buckingham za 10 funtów płacąc kartą do naszego konta. Karta „rozpoznaje” walutę. Rachunek walutowy w funtach automatycznie jest obciążony kwotą 10 funtów bez dodatkowych kosztów.
Do karty z funkcją wielowalutową można w zależności od banku który ją wydał podpiąć kilka rachunków w różnych walutach. W PKO Banku Polskim na przykład może to być aż 10 rachunków w następujących walutach. Dolarach (USD), euro (EUR), frankach szwajcarskich (CHF), funtach brytyjskich (GBP), koronach duńskich (DKK), koronach norweskich (NOK), koronach szwedzkich (SEK), czeskich koronach (CZK), chorwackich kunach (HRK) i forintach węgierskich (HUF). W przypadku gdy zdecydujemy się na korzystanie z kart warto poznać bliżej możliwości technologiczne związane z ich bezpieczeństwem. Skradzioną lub zgubioną kartę standardowo można natychmiast zastrzec np. dzwoniąc na numer działającego całodobowo serwisu telefonicznego banku. Taka dyspozycja jest nieodwracalna. Dlatego też bardzo przydatną funkcją zarówno w podróży jak i w codziennym używaniu karty jest jej czasowa blokada. Kiedy w hotelu nie mamy do dyspozycji sejfu lub wybieramy się na basen czy do siłowni albo gdy nie jesteśmy pewni czy nie zgubiliśmy karty – możemy ją czasowo zablokować. Funkcja ta dostępna jest poprzez aplikację mobilną IKO lub serwis internetowy iPKO. Czasowo zablokowaną kartą nie da się ani płacić sklepach czy w internecie, ani wypłacić gotówki. W każdej chwili, kiedy uznamy za stosowne, można kartę odblokować i ponownie w pełni z niej korzystać.
Kantor internetowy - sposób na tanią walutę
Jak wspomniano, konto walutowe trzeba uprzednio zasilić. Oznacza, to że musimy kupić walutę. Zamiast biegać w poszukiwaniu kantoru można zrobić to siedząc w domowym fotelu. W PKO Banku Polskim zakupu waluty można dokonać wygodnie poprzez kantor internetowy, dostępny przez serwis internetowy lub aplikację mobilną w smartfonie. Kantor „czynny” jest 24h/7 dni w tygodniu. Zakupione środki dostępne są od razu na rachunku walutowym. W ramach kantoru internetowego możemy skorzystać również z bardzo przydatnej funkcji powiadomienia o preferowanym kursie waluty. Przygotowując się do wyjazdu na wakacje nawet z dużym wyprzedzeniem można zacząć obserwować zmiany kursu waluty, której będziemy potrzebować na wyjeździe i kupić ją po niższym kursie.
W podróż z odpowiednią kartą kredytową!
Równie przydatne w podróżach wakacyjnych mogą okazać się karty kredytowe. Osoby wyjeżdżające za granicę szczególnie zainteresuje PKO Mastercard Platinum, z bogatym pakietem ubezpieczeń podróżnych w cenie karty. Pakiet obejmuje m.in. ryzyka związane z uprawianiem sportów amatorskich oraz podróżami w kraju i za granicą. I tak np. suma ubezpieczenia kosztów leczenia w podróży zagranicznej wynosi do 400 tys. zł, a ubezpieczenie OC osób fizycznych w życiu prywatnym w podróży zagranicznej – nawet do 1,2 mln zł. Ubezpieczenia nie trzeba aktywować. Wystarczy być posiadaczem karty PKO Mastercard Platinum. Obejmuje ono również najbliższych podróżujących wspólnie z posiadaczem karty (współmałżonka/partnera, dzieci). Co ważne posiadacze tej karty dokonując płatności w walutach innych niż polski złoty nie ponoszą opłat za przewalutowanie a walutą rozliczeniową karty są złote. Oznacza to, że płatności dokonane walucie obcej, są rozliczane bezpośrednio w złotych polskich, po kursach organizacji płatniczej korzystniejszych zazwyczaj od kursów stosowanych na rynku kantorowym. Ponadto bank nie pobiera również opłaty za wypłatę gotówki tą kartą w bankomatach za granicą.