Informację jako pierwsza podała "Rzeczpospolita". Wstrzymanie dostaw surowca jest zgodne z przekazanym wcześniej przez rosyjską spółkę Transnieft, która jest operatorem rurociągu, harmonogramem niezbędnych prac konserwatorskich.
Czasowe wstrzymanie
– Wstrzymanie tłoczeń jest zgodne z przekazanym przez Transnieft miesięcznym harmonogramem do PERN i do klientów w Polsce i Niemczech. Ponowne wznowienie tłoczeń zaplanowane jest 12 czerwca – powiedziała "Rz" Katarzyna Krasińska, kierownik działu komunikacji i rzecznik prasowy PERN polskiego operatora rurociągu.
– Przerwy technologiczne w dostawach ze Wschodu trwające 1-3 dni są rutynowe i występują praktycznie w każdym miesiącu, o czym PERN jest informowany w ramach miesięcznych planów dostaw. W podobnym trybie PERN uzgadnia ze swoimi klientami ewentualne ograniczenia w dostawach z uwagi na planowane prace na własnej infrastrukturze – dodała Krasińska.
Brak surowca będzie uzupełniany przez zgormadzone zapasy oraz dostawy morskie.
Rurociąg "Przyjaźń" jest głównym źródłem dostaw rosyjskiej ropy do polskich rafinerii, czyli płockiego Orlenu oraz gdańskiego Lotosu. Łączy Rosję z Polską i Niemcami przez terytorium Białorusi. Powstał w latach 1960-1964. Umożliwia transport ropy wydobywanej na terenie Rosji do Europy.
Czytaj też:
KE skarży Polskę do TSUE. Chodzi o działalność partii politycznychCzytaj też:
Atak hakerski na skrzynkę Dworczyka. Jest rosyjski ślad