25 stycznia 2022 r. skończyła się sześcioletnia kadencja dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej powołanych przez Senat IX kadencji – Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Kadencja trzeciego z członków Rady powoływanych przez Senat – Rafała Sury, kończy się 16 listopada 2022 r., jednakże uzyskał on rekomendację do objęcia stanowiska sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
Jerzy Kropiwnicki poinformował w środę, że zostaje w NBP jako doradca prezesa Glapińskiego. Będzie zajmował się analizą światowego rynku ropy i gazu.
"Prezes NBP zaproponował mi funkcję doradcy. Umowa o pracę została zawarta na czas określony – do końca aktualnej kadencji prezesa, czyli do 21 czerwca br. Prezes może ubiegać się o reelekcję. W RPP zajmowałem się obserwacją i analizą światowego rynku ropy naftowej i gazu ziemnego. I będę to nadal czynił. Ustalenia będę dostarczał prezesowi" – napisał na swoim blogu Kropiwnicki.
Sejm zagłosuje nad kandydaturami do RPP
Głosowanie nad kandydaturami nowych członków do Rady Polityki Pieniężnej z ramienia Sejmu: Elżbiety Ostrowskiej i Wiesława Janczyka odbędzie się jutro w bloku głosowań między 14:30 a 18:30 – wynika z harmonogramu obrad posiedzenia Sejmu.
Obie kandydatury, zgłoszone przez grupę posłów klubu PiS, zostały w ubiegłym tygodniu pozytywnie zaopiniowane przez sejmową Komisję Finansów Publicznych.
Elżbieta Ostrowska jest profesorem nauk ekonomicznych, związana z wydziałem zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego (Katedra Bankowości i Finansów). Jej zainteresowania badawcze dotyczą głównie: rynku kapitałowego i pieniężnego, inwestycji finansowych i rzeczowych, bankowości, zarządzania ryzykiem i spółdzielczości finansowej.
Wiesław Janczyk to przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji (uczestniczący w tym okresie w pracach Komisji Finansów). W latach 2016-2018 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, w tym okresie był także przewodniczącym Komisji Nadzoru Audytowego.
Czytaj też:
Kandydatka PiS do RPP: Przyjęcie euro przez Polskę miałoby pozytywne efektyCzytaj też:
Czy polski Senat uratuje polskiego złotego?