Na początku stycznia prof. Elżbieta Ostrowska oraz obecny szef sejmowej komisji finansów poseł Wiesław Janczyk zostali zgłoszeni przez klub PiS jako kandydaci do Rady Polityki Pieniężnej.
9 lutego br. kończy się sześcioletnia kadencja dwóch członków RPP powołanych przez Sejm - Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona. 30 marca br. kończy się kadencja trzeciego z członków RPP powołanych przez Izbę - Jerzego Żyżyńskiego.
Kandydatura Ostrowskiej oraz Janyczka na członków RPP z ramienia Sejmu znalazła się w porządku obrad posiedzenia Izby w dniach 26-27 stycznia.
Ostrowska mówi "tak" dla euro w Polsce
– Wejście do strefy euro miałoby dużo pozytywnych rezultatów - nie tylko z punktu widzenia gospodarczego, ale również z punktu widzenia przeciętnego obywatela, jeśli chodzi o turystykę, koszty transakcyjne – powiedziała Ostrowska.
– Jeżeli chodzi o wejście do strefy euro - jeśli chodzi o moje zdanie: na pewno kiedyś nadejdzie taki czas. Ale czy w tym momencie, czy za rok, czy za miesiąc - nie podejmuję się udzielić takiej odpowiedzi – dodała.
Inflacja szaleje. Stopy procentowe w górę
Na początku stycznia Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem prezesa NBP Adama Glapińskiego - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i przewidywaniami ekspertów - podwyższyła stopę referencyjną z 1,75 proc. do 2,25 proc.
Pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Działania NBP mają związek z drastycznie rosnącą inflacją, która w grudniu wyniosła w skali roku 8,6 proc.
Podwyżka stóp procentowych oznacza wyższe raty kredytów zaciągniętych w złotych.
Czytaj też:
O ile wzrosną stopy procentowe? Znamy przewidywania ekspertówCzytaj też:
Do Senatu wpłynęły dwie kandydatury na członków Rady Polityki Pieniężnej