W minioną środę zapisy noweli uchwalił Sejm. Za opowiedziało się 437 posłów, przeciw było 17, wstrzymało się 4.
Odrzucenia propozycji chciało koło poselskie Konfederacji, jednak wniosek nie przeszedł.
Dopłaty do 250 złotych
Nowelizacja ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia doprecyzowanie przepisów i ustanowienie dwóch rodzajów dofinansowania – 250 złotych do telewizora oraz 100 złotych do dekodera.
Rządowa ustawa przewiduje dofinansowanie dla osób najuboższych. Ma to umożliwić odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie po tym, jak w Polsce, podobnie jak w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, zdecydowano o zmianie sposobu nadawania telewizyjnego z dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC.
Nowe rozwiązania
Nowe rozwiązania mają wejść w życie w Polsce z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Nowelizacją wprowadzono rozróżnienie wysokości dofinansowania w zależności od tego, czy uprawniona osoba ubiega się o pomoc polegającą na nabyciu telewizora czy dekodera. Osoba uprawniona będzie musiała złożyć oświadczenie o tym, że trudna sytuacja materialna jej gospodarstwa domowego uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego. Nie będzie możliwości wykorzystania dofinansowania na zakup dekodera oferowanego w pakiecie z abonamentem na usługę telewizji kablowej lub satelitarnej. Chodzi o to, żeby dofinansowanie nie objęło tych ofert, których celem nie jest zapewnienie odbioru telewizji w sposób naziemny. Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl, jak również za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Czytaj też:
Sejm zdecydował, że państwo dopłaci do dekoderów. Jak głosowali posłowie?