Czwartkowa decyzja została potwierdzona 515 głosami. 32 eurodeputowanych oddało głos przeciw, a wstrzymało się 11. Decyzja Parlamentu jest reakcją na skutki wojny wszczętej przez Kreml na Ukrainie, która w istotny sposób ogranicza możliwości handlowe tego państwa. Oprócz uderzenia w kilku miejscach Ukrainy, Rosjanie zastosowali blokadę morską.
Cła zniesione na rok
Liberalizacja handlu ma mieć charakter tymczasowy. Procedura zawieszenia ceł została przyspieszona, aby umożliwić jak najszybsze jej przeprowadzenie. Unijne przepisy zniosą cła importowe na produkty przemysłowe, na owoce i warzywa oraz cła antydumpingowe i środki ochronne na import stali.
– W obliczu rosyjskiej agresji Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność i bezpieczeństwo, ale także o wolność i bezpieczeństwo całej Europy. Dlatego musimy wspierać Ukrainę na wszystkich szczeblach, wykorzystując wszelkie dostępne nam narzędzia: nie tylko broń i sankcje, ale także naszą siłę handlową — powiedziała Sandra Kalniete, odpowiedzialna za sprawozdania na temat Ukrainy.
UE głównym partnerem Ukrainy
Jak przypomina portal money.pl, stosunki między Unią a Ukrainą są uregulowane specjalnym układem stowarzyszeniowym. Umowa wprowadziła strefę wolnego handlu, w której przedsiębiorcom z Ukrainy zapewniono preferencyjny dostęp do rynków UE.
Unia jest naturalnie głównym partnerem handlowym Ukrainy. W 2021 roku przypadło na unijne rynki przeszło 40 proc. całkowitego handlu towarami. Ukraina natomiast reprezentuje około 1,2 proc. całego handlu UE.
Czytaj też:
KE: Należy uznać COVID-19 za chorobę zawodową m.in. w opiece zdrowotnejCzytaj też:
Komu Rosja sprzeda ropę, której nie kupi Europa?