Polska od lat prowadzi działania w celu dywersyfikacji dostaw gazu i ropy i uniezależnienie się w tym zakresie od dostaw z Federacji Rosyjskiej. Od momentu rozpoczęcia przez Kreml nowej fazy wojnie przeciwko Ukrainie, proces ten uległ znacznemu przyśpieszeniu.
O rozmowach ze spółką kazachstańską informuje branżowy portal Biznes Alert. Rozmowy pomiędzy PKN Orlen a koncernem KMG mają dotyczyć zacieśnienia współpracy, w tym również możliwości sprowadzania ropy z Kazachstanu do Polski. W negocjacjach uczestniczy prezes koncernu Daniel Obajtek
"Kazmunaygaz (KMG) transportuje większość swojej ropy przez magistralę Caspian Pipeline Consortium, która łączy kazachskie pole naftowe Tengiz z terminalem naftowym Jużnaja Ozerejewka nad Morzem Czarnym" – pisze Biznes Alert.
Embargo na ropę z Rosji
W poniedziałek w ramach szóstego pakietu sankcji Unia Europejska zgodziła się na zakaz importu 90 proc. rosyjskiej ropy do końca roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała na konferencji prasowej, że embargo będzie dotyczyło rosyjskiej ropy dostarczanej tankowcami.
Z kolei dla południowego odcinka rurociągu "Przyjaźń" zostało ustanowione zwolnienie z sankcji. – Skutecznie powstrzymaliśmy propozycję Komisji Europejskiej, która zakazywałaby używania rosyjskiej ropy na Węgrzech – powiedział po szczycie UE premier Viktor Orban.
Decyzję państw Unii Europejskiej skomentował – cytowany przez agencję Ria Novosti – stały Przedstawiciel Rosji w Wiedniu Michaił Uljanow. Jak podaje agencja, Uljanow stwierdził, że po porozumieniu przywódców krajów Unii Europejskiej w sprawie częściowego zakazu importu rosyjskiej ropy Moskwa znajdzie innych nabywców surowców.
Czytaj też:
Terminal LNG w Świnoujściu odebrał rekordową ilość gazuCzytaj też:
Szczyt UE. Orban: Najpierw rozwiązania, następnie sankcjeCzytaj też:
Gazprom odcina kolejny kraj od dostaw gazu