Oznacza to wzrost stawek w punktach wejścia o 30,3 proc. dla gazu wysokometanowego (grupa E) i wzrost o 30,9 proc. dla gazu zaazotowanego (podgrupa L) w stosunku do stawek obowiązujących w 2022 roku – podał w piątek portal ISBnews.
Stawki w punktach wyjścia wzrosną o 19,2 proc. dla gazu E i o 8,1 proc. dla gazu L – przekazał Urząd.
Zmiany stawek
"Zmiany stawek są pochodną między innymi realizowanych przez Gaz-System inwestycji strategicznych, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski, ponieważ zapewniają dywersyfikację kierunków i źródeł dostaw paliwa gazowego do kraju, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej" – czytamy w komunikacie w tej sprawie.
Wśród wspomnianych inwestycji są:
- Gazociąg Polska-Dania (Baltic Pipe), który umożliwi dostawę gazu do Polski ze złóż zlokalizowanych na szelfie Norweskim,
- Gazociąg Polska-Litwa (GIPL), umożliwiający transport gazu z Litwy do Polski,
- Korytarz Północ-Południe, dzięki któremu będzie możliwy tranzyt nadwyżek paliw gazowych w kierunku południowym.
"Powyższe inwestycje powinny również spowodować, że odbiorcy paliw gazowych w Polsce nie będą ponosić wyższych opłat za gaz niż odbiorcy w krajach sąsiednich" – poinformowano w piątkowym oświadczeniu.
Działalność spółki
Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce. Spółka została odpowiedzialną między innymi za prace budowlane w projekcie Baltic Pipe – prowadzone zarówno na lądzie, jak i na Morzu Bałtyckim.
Projekt Baltic Pipe został uznany za kluczowy dla połączenia europejskiego systemu energetycznego i uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 266,8 mln euro w ramach instrumentu PCI (ang. Project of Common Interest).
Czytaj też:
Pełnomocnik rządu: Nasze magazyny gazu są w zasadzie pełne