Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju wyliczyła w raporcie "Migration Outlook 2022", że Polska wyłoży w tym roku najwięcej środków, spośród krajów OECD, na pokrycie kosztów utrzymania uchodźców z Ukrainy. Mowa tu o kwocie ponad 8,36 mld euro. To prawie jedna trzecia wszystkich kosztów, ponoszonych przez państwa ujęte w dokumencie (26,8 mld euro).
Polska i Niemcy ponoszą ponad połowę kosztów
OECD oszacowała, że w 2022 roku pięć krajów przeznaczy ponad miliard euro, by pokryć koszty utrzymania ukraińskich uchodźców. Poza Polską, są to kolejno: Niemcy (6,8 mld euro), Czechy (ponad 1,9 mld euro), Hiszpania (blisko 1,36 mld euro) i Rumunia (nieco ponad miliard euro). Ponad połowę tych kosztów ponoszą łącznie Polska i Niemcy.
W dokumencie wskazano, że opublikowane wyliczenia dotyczą "10-miesięcznego okresu 2022 roku". Obejmują: bezpośrednie wsparcie finansowe i zakwaterowanie, a także koszty edukacji i opieki zdrowotnej. Dane oparto m.in. na szacunkowej liczbie uchodźców w poszczególnych krajach. W części przypadków, np. Węgier i Rumunii zaznaczono, że mogą one być przeszacowane z uwagi na to, że znacząca część Ukraińców opuściła te państwa.
Jak wskazuje OECD, główne koszty dotyczą zapewnienia zakwaterowania oraz świadczeń finansowych dla uchodźców. W dalszej kolejności są to: koszty związane z zapewnieniem edukacji i opieki zdrowotnej.
Polska szacunkowo przeznaczy 6,2 mld euro na zakwaterowanie i świadczenia, 1,5 mld euro na edukację dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz 664 mln euro na opiekę zdrowotną.
Czytaj też:
Buda: KE jest zszokowana tym, ile wydatkujemy na UkraińcówCzytaj też:
Jaka jest skala polskiej pomocy? Nowy ambasador Ukrainy wskazał kwotę