W państwach UE nadal działa prawie 31 tys. firm, których realnymi właścicielami są rosyjscy przedsiębiorcy. Komisja Europejska wzywa do podjęcia zdecydowanych działań, aby ukrócić możliwość zakładania "firm-krzaków", które umożliwiają transferowanie pieniędzy do Rosji.
Raport KE
Komisja Europejska właśnie opublikowała raport, w którym identyfikuje zagrożenia związane z z praniem brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu. Okazuje się, że pomimo nałożenia sankcji na rosyjskich oligarchów, na terytorium UE wciąż działa prawie 31 tys. podmiotów, które umożliwiają zarabianie Rosjanom. Działają one głownie w branży nieruchomości, budownictwa i hotelarstwa, a także w sektorze finansowym i energetycznym.
Zgodnie z raportem KE, 1400 firm należy do oligarchów, na których nałożono unijne sankcje po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Konkretnie dotyczy to 33 osób.
Konieczna zmiana przepisów
Bruksela chce, aby państwa członkowskie w bardziej skuteczny sposób monitorowały do kogo faktycznie należą działające na ich terytorium firmy. Wskazuje tutaj na praktykę zakładania przedsiębiorstw "na skrzynkę pocztową", co de facto umożliwia ukrycie prawdziwych właścicieli. KE postuluje, aby przepisy dopuszczające zakładanie tego typu firm były bardziej restrykcyjne.
"Niektórzy rosyjscy oligarchowie mogą ukrywać swoją własność lub kontrolę nad należącymi do nich przedsiębiorstwami poprzez spółki zarejestrowane w państwach trzecich lub za pośrednictwem lokalnych nominalnych udziałowców" – czytamy w raporcie.
"Wykrywanie przepływów czarnych pieniędzy przyczynia się zatem nie tylko do obrony demokracji i bezpieczeństwa obywateli UE, ale także pomaga w zwalczaniu wpływów autokratów" – dodano w opublikowanym dokumencie.
Czytaj też:
Unijne sankcje na Rosję. KE oceniła ich skutecznośćCzytaj też:
Brytyjski biznesmen aresztowany za pomoc w uniknięciu sankcji