Według wspólnego raportu Międzynarodowego Partnerstwa na rzecz Praw Człowieka (IPHR) i Niezależnej Komisji Antykorupcyjnej (NACO), komponenty produkowane przez firmy Harting, Trimble i TE Connectivity były importowane do Rosji za pośrednictwem oficjalnych dystrybutorów lub krajów trzecich, takich jak Hongkong i Turcji.
Rosja obchodziła sankcje
„Dane odkryte i przeanalizowane przez NAKO w ramach tego raportu wskazują, że rosyjski pocisk manewrujący Kalibr zawiera komponenty wyprodukowane przez 11 firm zagranicznych, w tym dziewięć amerykańskich, a także szwajcarskich i tajwańskich” – czytamy w raporcie.
IPHR dokumentuje brutalne zbrodnie popełnione w kontekście wojny Rosji z Ukrainą od 2014 roku i wykorzystuje zebrane dowody do postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości.
NAKO powstało w 2016 roku jako projekt obrony i bezpieczeństwa Transparency International, a obecnie jest niezależną organizacją w ramach światowego ruchu TI. W listopadzie 2022 r. NACO współpracowało z "Wall Street Journal" w celu ujawnienia łańcucha dostaw zachodnich komponentów, które trafiają do irańskich dronów.
Rosyjska broń atomowa
21 lutego 2023 roku prezydent Władimir Putin ogłosił, że Rosja zawiesza swój udział w traktacie o redukcji zbrojeń strategicznych. Dzień później Rosja przeprowadziła nieudany test rakiety Sarmat.
23 lutego 2023 roku Putin zapowiedział wzmocnienie sfery nuklearnej i obiecał, że rosyjskie wojska otrzymają „zaawansowany sprzęt”. Zaznaczył również, że rosyjska flota morska zostanie uzupełniona atomowym okrętem podwodnym projektu Borei-A „Cesarz Ołeksandr III”. Jednocześnie, zdaniem prezydenta Rosji, w najbliższych latach mają zostać zwodowane jeszcze trzy krążowniki tego projektu.
Czytaj też:
W rosyjskiej telewizji krytykują przebieg "specoperacji"Czytaj też:
Jak Kreml chciał przejąć władzę w Kijowie. Były dwa plany